Lato sprzyja używkom
Wakacje to nie tylko czas błogiego lenistwa i wypoczynku. Młodzi ludzie, często pozbawieni opieki dorosłych, zaczynają popełniać błędy, które mogą wpłynąć na całe ich dalsze życie. Narkotyki, alkohol czy papierosy to tylko niektóre zagrożenia, jakie czekają na nieletnich.
Co grozi nastolatkom latem?
Lato to dla dzieci i młodzieży nie tylko czas odpoczynku i beztroskiej zabawy, lecz także okres trudnych wyborów i nowych sytuacji, w których nie zawsze wiedzą, jak się zachować. W czasie wakacji młodzi ludzie czują dużo większą swobodę i zdarza się, że próbują rzeczy, których nie robili nigdy wcześniej. Przy ograniczonym kontakcie z rodzicami i zwiększonym wpływie rówieśników częściej podejmują ryzykowne zachowania, sięgają po używki lub decydują się na przypadkowe kontakty seksualne.
Lato to czas, kiedy młodzi ludzie próbują nowych, często niebezpiecznych rzeczy. Pierwszy papieros czy skręt są najczęściej wypalane pod presją grupy. Nastolatek chce zostać zaakceptowany i lubiany. Najgorszą – według niego – konsekwencją odmowy jest odrzucenie przez znajomych.
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki (alkohol, narkotyki, dopalacze). Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.
Jak mówić NIE ryzykownym zachowaniom
Komunikat asertywny powinien składać się z trzech części:
1. Użycia słowa NIE - najlepiej użyć go na samym początku zdania, w taki sposób, aby nikt nie miał wątpliwości co do charakteru naszej wypowiedzi.
2. Opisanie czynności, której nie chcemy wykonać - po komunikacie NIE, musi paść dokładne określenie tego, czego nie chcemy wykonać.
3. Uzasadnienie odmowy - to najtrudniejsza część, ale też najważniejsza, ponieważ wymaga od nas wyrażenia swoich emocji i wytłumaczenia jaki wpływ ma na nas czynność, której wykonania odmawiamy.