Te rośliny omijaj z daleka – są trujące
Do nich lepiej nie podchodź. Trujące substancje w tych roślinach mogą przenikać nawet przez skórę
Choć niektóre rośliny mogą wydawać się piękne, to w rzeczywistości stanowią ogromne zagrożenie. Nawet krótkotrwały kontakt z nimi może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Tych roślin lepiej unikać będąc w lesie. Trujące substancje, które się w nich znajdują, mogą przenikać nawet przez skórę.
Lulek czarny
Często spotykany przy drogach. Zawiera silnie działające rozkurczowo alkaloidy, wysoce toksyczne. Trująca jest cała roślina, zarówno świeża jak i wysuszona. Nasiona mogą mieć działanie narkotyczne, liście i korzeń powodują pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego.
Tojad mocny
Tojad to piękna roślina, ale jest równie niebezpieczna. - Jedna z najbardziej niebezpiecznych i najszybciej działających roślin trujących w Polsce. Korzeń (świeży i suszony), świeże kwiaty, liście i nasiona trujące. Zawiera m.in. akonitynę i inne alkaloidy. Wchłania się bardzo szybko z przewodu pokarmowego oraz przez nieuszkodzoną skórę. Działa na ośrodkowy układ nerwowy oraz na serce, wywołując zaburzenia przewodzenia i rytmu – podaje Atlas Roślin. W większych dawkach może prowadzić do śmierci z powodu porażenia ośrodka oddechowego i zakończeń nerwowych włókien mięśniowych.
Zimowit jesienny
Rośnie na wilgotnych, podgórskich łąkach i na południu kraju. Jest podobny do krokusa. Ma szerokie liście i dużą torebkę z nasionami, które tworzy wiosną. W czerwcu liście zasychają, a roślina przechodzi w okres letniego spoczynku. Kwiaty o kolorze białym lub lilaróż wychodzą spod ziemi we wrześniu. Wszystkie elementy tej rośliny są trujące. Może przejściowo uszkodzić wątrobę, powodować obwodowe zaburzenia neurologiczne i zaburzenia termoregulacji, działa na przewód pokarmowy.
Starzec zwyczajny
Jest to chwast, który często rośnie w ogrodach czy miejscach nawożonych obornikiem. Lubi też przydroża, skraje lasów. Najbardziej trujący jest korzeń, pozostałe części rośliny słabo trujące. Objawy zatrucia mogą wystąpić po kilku dniach, a nawet tygodniach. Może być pomylony z mleczem polnym lub mniszkiem lekarskim. Różnica jest w łodydze, ta u starca pokryta jest pajęczynowatym owłosieniem.
Szczwół plamisty
Wydziela, zwłaszcza kiedy więdnie, bardzo nieprzyjemny zapach (porównywany do mysiego moczu lub padliny), więc już to powinno nas od tej rośliny odstraszyć. Występuje na przydrożach, w ogrodach, zaroślach, ugorach. Jest silnie trującym przedstawicielem selerowatych.
Wawrzynek wilczełyko
Lubi gleby żyzne, wilgotne, zasadowe. Rośnie w całej Polsce. Jest to niski krzew, bardzo atrakcyjny ze względu na to, że jest jedną z pierwszych kwitnących wiosną roślin. Kwiaty są duże, mają silny zapach. Cała roślina jest trująca, a szczególnie owoce i łyko kory. Może powodować podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego i spojówki oraz zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Pokrzyk wilcza jagoda
To roślina dosyć rzadka, chociaż niekiedy uprawiana jako ozdobna. Dziko występuje w lasach i zrębach. Jest stosowany w medycynie, m.in. w papierosach przeciwastmatycznych czy jako składnik leków przeciwskurczowych. Jest to jednak roślina silnie trująca, nawet śmiertelnie.
Cis pospolity
To drzewo, które niekiedy przyjmuje bardziej krzewiastą formę. Rzadko spotykane w lasach, częściej na zachodzie i północy Polski. Świetnie sprawdza się jako żywopłot, warto jednak wiedzieć, że zarówno igły jak i nasiona są śmiertelnie trujące. - Działa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, wywołuje objawy żołądkowo-jelitowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, układ oddechowy i serce – podaje Atlas Roślin.
Naparstnica purpurowa
Jest to zarówno uprawiana roślina ozdobna, jak i zdziczała. Służy do produktów niektórych leków, ale nasiona, liście i kwiaty śmiertelnie trujące. Zarówno świeża jak i suszona roślina powoduje m.in. zaburzenia rytmu serca.
Blekot pospolity
Na tę roślinę trafimy i w lesie, na polach uprawnych i w ogrodzie. Jest utrapieniem rolników, zwłaszcza uprawiających ziemniaki. Listki przypominają nieco natkę pietruszki, dlatego roślinę tę nazywa się czasem psią pietruszką. Wydziela tak intensywny zapach, że odstrasza zwierzęta. Jest trujący nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt pastewnych.
Ligustr pospolity
To roślina, której często używa się do tworzenia żywopłotów, rośnie również dziko na terenie Polski. Kwiaty są nieco podobne do jadalnego lilaka pospolitego. Zarówno owoce jak i liście ligustrów są trujące. Może powodować wymioty, ból brzucha, biegunkę, a czasem zaburzenia krążenia.
Konwalia majowa
Nazywana majową pięknością, pięknie pachnie i wygląda. Warto pamiętać, że konwalia jest rośliną trującą, a przedawkowanie może prowadzić do zatrucia. Jest również dosyć często mylona z czosnkiem niedźwiedzim, który kwitnie w podobnym czasie. Jeśli nie masz pewności, czy to konwalia, czy czosnek niedźwiedzi – nie zrywaj! Trująca jest każda część konwalii, zwłaszcza dla dzieci. Odnotowano nawet śmiertelny przypadek po wypiciu wody z wazonu, w których stały te majowe kwiaty.