„W zdrowym ciele zdrowy duch” #latozsanepidem
Mówi się: „w zdrowym ciele zdrowy duch”
Każda dyscyplina sportu oznacza inny rodzaj wysiłku, stymuluje inne partie ciała, wymaga innej aktywności. Nie da się zatem zestawić w jednym szeregu piłkarzy, skoczków narciarskich, piłkarzy ręcznych, biathlonistów, bokserów, tenisistów i przedstawicieli wszystkich pozostałych sportów.
Regularna aktywność fizyczność sprzyja między innymi:
- obniżeniu poziomu cukru we krwi,
- obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń i chorób układu sercowo-naczyniowego,
- obniża poziom cholesterolu (złego).
Sportowy styl życia wzmacnia układ immunologiczny. To nie przypadek, że aktywni i wysportowani ludzie na ogół łagodniej znoszą różnego rodzaju wirusy czy choroby.
Wzmocnienie
Dzięki optymalnemu doborowi ćwiczeń, aktywny człowiek wzmacnia mięśnie, ścięgna i więzadła. Kręgosłup otrzymuje niezbędne wsparcie, co może zniwelować bóle i dyskomfort. Doskonale sprawdza się tu na przykład pływanie, które angażuje praktycznie wszystkie partie ciała.
Lepsza kondycja, siła, wydolność
Znasz to uczucie zadyszki po wejściu na trzecie piętro w bloku? Najwyższa pora popracować nad kondycją. Tak naprawdę nie trzeba wiele, by w zwykłym, codziennym życiu odczuć pozytywne efekty regularnej aktywności fizycznej.
Analogicznie możemy powiedzieć o aspekcie siły oraz wydolności. Jak często czujesz, że nie masz siły do dalszej wędrówki? Do podniesienia mebla czy nieco cięższych zakupów albo dziecka? Choć należy unikać przeciążeń, z pewnością warto popracować nad ciałem, aby było przygotowanie do dłuższej listy wyzwań.
Zdrowie psychiczne
Wiele mówimy o zdrowiu w kontekście stanu organizmu, ale nie zapominajmy o wpływie sportu na kondycję psychiczną. Oto kilka najważniejszych argumentów.
- Aktywność fizyczna przyczynia się do intensywniejszego wydzielania serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”. Regularny trening wpływa na dobre samopoczucie.
- Ruch i zdrowy wysiłek pozwalają oderwać się od problemów dnia codziennego, a także rozładować napięcie w bezpieczny sposób.
- Uprawianie sportu jest polecane wielu osobom z problemami natury psychicznej czy zmagającymi się z nałogami.
- Efekty uprawiania sportu – np. atrakcyjniejsza sylwetka – zwiększają samoocenę.
Walka z otyłością
Otyłość jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Brak ruchu od najmłodszych lat, niehigieniczny tryb życia, spożywanie wysoko przetworzonej żywności… Skutkiem są nie tylko zbędne kilogramy. Otyłość przyczynia się do występowania cukrzycy, chorób sercowych, obciąża stawy, utrudnia oddychanie… można wymieniać długo. Tymczasem intensywne uprawianie sportu sprzyja spalaniu kalorii i – w połączeniu z indywidualnie dobraną dietą – prowadzi do redukcji masy ciała. Regularny wysiłek stymuluje też metabolizm.
Zdrowsze życie – często zaczyna się od sportu
Aktywność fizyczna jest jednym z filarów zdrowego stylu życia. Jego uprawianie, choćby hobbystyczne i sporadyczne, stanowi realny impuls do:
- stosowania zdrowej, zbilansowanej diety,
- częstszego spędzania czasu na świeżym powietrzu,
- regularnego kontaktu z naturą,
- profilaktyki zdrowotnej – obserwacji ciała, refleksji nad stanem zdrowia, badań i konsultacji lekarskich.