Żywność podczas upałów #latozsanepidem
Dieta na lato – co jeść i pić podczas upałów?
#latozsanepidem
W końcu nadeszło upragnione lato. Temperatura jest coraz wyższa, a my intensywniej poszukujemy sposobów na ochłodę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pewne produkty spożywcze mogą rzeczywiście przynieść nam ulgę w upalne dni, natomiast inne mogą działać niekorzystnie.
Czego nie spożywać w trakcie upałów?
- Alkohol
Picie alkoholu podczas upałów nie jest dobrym pomysłem. Alkohol, w połączeniu ze zwiększoną potliwością organizmu w trakcie upałów, może spowodować poważne odwodnienie organizmu.
- Słone przekąski i fast foody
Zarówno słone przekąski, np. chipsy i paluszki, jak i dania typu fast food nie są zalecane podczas upałów. Co prawda, kiedy pocimy się mocniej, powinniśmy spożywać dodatkowe elektrolity, w tym sole. Niemniej jednak dawka soli zawarta w słonych przekąskach i daniach typu fast food znacznie przekracza to zapotrzebowanie. Nadmierna ilość soli w diecie może doprowadzić do zwiększonej utraty wody.
- Zimne napoje i lody
Intuicyjnie sięgamy po nie najczęściej podczas upałów. Niestety okazuje się, że nie jest to najlepszy wybór. Chłodne napoje i pokarmy dają nam przyjemny efekt tylko w momencie przechodzenia przez przełyk. Niestety uczucie to jest tylko chwilowe. Wraz z przechodzeniem treści do dalszych części układu pokarmowego mogą wystąpić skutki uboczne. Chłodne napoje i lody powodują zwężenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do spowolnienia procesu trawienia.
Co warto dodać do jadłospisu w upalne dni?
- Warzywa i owoce
Węglowodany, których źródłem są warzywa i owoce. Dodatkowo są one bogate w mikroelementy, w tym sód i potas, które tracimy w gorące dni. Warzywa i owoce składają się również z wody, dzięki czemu poprawiają nawodnienie.
- Woda i płyny o odpowiedniej temperaturze
Nasze dobowe zapotrzebowanie na płyny to około 30 ml na każdy kilogram masy ciała. W upalne dni powinniśmy zwiększyć tę ilość do około 35 ml. Najlepiej, aby 70% naszego zapotrzebowania na płyny pokrywała woda. Pij ją regularnie, małymi łykami – wtedy najlepiej się wchłania. Nie bez znaczenia w upalne dni jest również temperatura spożywanych napojów. Optymalna wynosi 16°C.
- Lekko pikantne dania
Nie bez przyczyny najwięcej ostrych przypraw używa się w krajach o najbardziej gorącym klimacie. Zawarta w nich kapsaicyna zwiększa potliwość organizmu. Jest to naturalna reakcja, która pozwala na ochłodzenie ciała. Warto więc dodać odrobinę chili do dań serwowanych w upalne dni.
- Lekkostrawne posiłki
Im bardziej lekkostrawne będą nasze posiłki, tym mniej energii organizm będzie zużywał na ich strawienie. Dieta w upalne dni powinna opierać się na sałatkach, chudym mięsie oraz chudym nabiale.
Jak przechowywać żywność w upalne dni?
Przestrzeganie kilku zasad, uniemożliwi zepsucie się jedzenia oraz pomoże uniknąć problemów żołądkowych.
Jak przewozić?
Przede wszystkim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, należy wystrzegać się transportowania zakupów w bagażniku samochodowym. Warto zapakować zakupy w specjalne torby chłodnicze, które dostępne są w każdym większym supermarkecie. Po dotarciu do domu należy zaś bezzwłocznie przenieść produkty spożywcze (dotyczy to zwłaszcza mięsa oraz nabiału) do lodówki. Ich pozostawienie na kuchennym blacie, również może doprowadzić do ich zepsucia.
Niebezpieczne… napoje
Wysoka temperatura wpływa na szybką fermentację wielu napojów, dlatego nie należy pozostawiać ich chociażby w samochodzie. Dotyczy to szczególnie napojów alkoholowych oraz gazowanych, które, w związku z procesami zachodzącymi wewnątrz butelek czy puszek, mogą finalnie „wystrzelić”. Odradza się również pozostawianie w aucie butelkowanej wody –nagrzany plastik wydziela szkodliwe substancje, które mogą następnie przenikać do wnętrza butelki.
Lodówkowe zasady
O dziwo, nawet w lodówce obowiązują pewne zasady, których przestrzeganie pomoże na dłuższe zachowanie świeżości niektórych produktów (szczególnie w okresie wielkich upałów). Na górnej półce należy przechowywać produkty mleczne (jogurty czy kefiry), natomiast na środkowej powinny znaleźć się produkty z krotką datą przydatności do spożycia (a także te już przetworzone, jak zupy czy sosy). Niższa półka jest miejscem dla surowego mięsa oraz ryb, które, by zachować świeżość, potrzebują najniższej temperatury. W szufladach powinny być zaś przechowywane owoce i warzywa, a także twarde sery.