W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Project PARC

puste

Informacje o projekcie

Populacje ludzkie narażone są na wiele różnych związków chemicznych obecnych w środowisku bytowania, produktach codziennego użytku, żywności, wodzie pitnej oraz w środowisku pracy. Stąd monitorowanie ekspozycji na czynniki chemiczne oraz szacowanie ryzyka w populacjach generalnych oraz narażonych zawodowo jest od wielu lat priorytetem w Unii Europejskiej.

Program PARTNERSHIP FOR THE ASSESSMENT OF RISKS FROM CHEMICALS (PARC) jest innowacyjnym programem badań mającym na celu wsparcie unijnych i krajowych instytucji zajmujących się oceną ryzyka chemicznego jak i zarządzania ryzykiem.

Partnerstwo będzie opierać się na wcześniejszych programach, w szczególności na działaniach podjętych w ramach wspólnego programu europejskiego Human Biomonitoring for Europe (HBM4EU) oraz innych projektach i programach europejskich, takich jak EURION, EU-ToxRisk i EuroMix. Wnioski wypływające z realizacji tych projektów wykazały, iż współpraca między agencjami krajowymi, organizacjami naukowymi oraz instytucjami Komisji Europejskiej oraz agencjami Unii Europejskiej może funkcjonować bez zarzutu
i sprzyjać wzajemnemu zdobywaniu i wymianie wiedzy.

Projekt PARC ma na celu połączenie szerokiej społeczności instytucji badawczych i agencji zdrowotnych w celu rozwoju badań, dzielenia się wiedzą i poprawy umiejętności w zakresie oceny ryzyka chemicznego.

 

CEL PROJEKTU

Ogólnym celem projektu PARC jest konsolidacja i wzmocnienie zdolności UE w zakresie badań naukowych i innowacji w dziedzinie Research and Innovation (RI) w celu ochrony zdrowia ludzi i ochrony środowiska. Z celem głównym wiążą się trzy cele szczegółowe, wokół których skupionych jest 9 pakietów roboczych (WP).

  • Pierwszym celem PARC (SO1) jest, aby unijne i krajowe podmioty oceniające/szacujące ryzyko oraz jednostki regulacyjne połączyły się ze społecznością naukowo-badawczą w ramach interdyscyplinarnej sieci w celu ustalenia priorytetów w zakresie badań i innowacji w dziedzinie szacowania ryzyka.
  • Cel szczegółowy 2 (SO2) zakłada, że europejskie i krajowe jednostki zajmujące się szacowaniem ryzyka oraz ich sieci naukowe przeprowadzą wspólny program badawczo-rozwojowy w odpowiedzi na uzgodnione w ramach SO1 priorytety w zakresie oceny ryzyka chemicznego.
  • Celem szczegółowym 3 (SO3) jest zapewnienie przez instytucje odpowiedzialne za szacowanie ryzyka dostępu do potencjału badawczo-rozwojowego, niezbędnego do wdrożenia innowacyjnych metod oceny ryzyka chemicznego, szerszej społeczności i zainteresowanym stronom.

Materiały

PARC selected exposure biomarkers for Aligned Studies v3
PARC​_selected​_exposure​_biomarkers​_for​_Aligned​_Studies​_v3​_(1)​_(3).pdf 0.47MB
Informacje dla firm uczestniczących w projekcie PARC - Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpady i plastik
Informacje​_dla​_firm​_uczestniczących​_w​_projekcie​_PARC-Badanie​_dotyczące​_gospodarki​_odpadami​_elektroodpady​_i​_plastik.pdf 0.28MB
Informacja dla Uczestników projektu PARC - Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpady i plastik
Informacja​_dla​_Uczestników​_projektu​_PARC​_-​_Badanie​_dotyczące​_gospodarki​_odpadami​_elektroodpady​_i​_plastik.pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}