22 marca – Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22 marca. Został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Każdego roku odbywa się pod innym hasłem.
Woda dla dobrobytu i pokoju to tytuł tegorocznych obchodów.
Celem Światowego Dnia Wody w 2024 r. jest podkreślenie korzyści płynących z gospodarki wodnej jako środka na rzecz pokoju, poprzez pokazanie skutecznych mechanizmów i narzędzi wzmacniających współpracę i zapobiegających konfliktom związanym z wodą.
Organizatorzy tegorocznego Światowego Dnia Wody zwracają uwagę, że kiedy wody jest mało lub jest ona zanieczyszczona lub gdy ludzie nie mają do niej równego lub żadnego dostępu, mogą wzrosnąć napięcia między społecznościami i krajami.
Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie jest zależnych od wody przekraczającej granice państw. Jednak tylko 24 kraje podpisały umowy o współpracy w zakresie korzystania ze wspólnych wód.
W miarę zwiększania się skutków zmiany klimatu i wzrostu populacji rośnie potrzeba zjednoczenia się w obrębie krajów i pomiędzy nimi w celu ochrony i zachowania naszych najcenniejszych zasobów. Należy działać, mając świadomość, że woda to nie tylko zasób, z którego należy korzystać i o który można konkurować – jest to prawo człowieka nieodłącznie związane z każdym aspektem życia.
Najważniejsze przesłania tegorocznego Światowego Dnia Wody
- Woda może zapewnić pokój lub wywołać konflikt. Kiedy zasoby wody są niewystarczające lub woda jest zanieczyszczona lub gdy ludzie mają trudności z dostępem do niej, mogą wzrosnąć napięcia między społecznościami i krajami. Współpracując w sprawie wody, możemy utrzymać równowagę na zapotrzebowanie wszystkich w wodę i pomóc w ustabilizowaniu sytuacji na świecie.
- Dobrobyt i pokój zależą od wody. Narody powinny stawiać na współpracę w zakresie wody w centrum swoich planów w sytuacji zmian klimatycznych, masowych migracji i niepokojów politycznych.
- Woda może nas wyprowadzić z kryzysu. Możemy wspierać harmonię między społecznościami i krajami, jednocząc się wokół sprawiedliwego i zrównoważonego korzystania z wody – od konwencji Narodów Zjednoczonych na poziomie międzynarodowym po działania na poziomie lokalnym.
Oficjalne obchody tego dnia przez ONZ odbędą się w siedzibie UNESCO w Paryżu we Francji.
To kluczowe wydarzenie zapewnia bogaty, jednodniowy program wypełniony wykładami wybitnych prelegentów, w tym szefów agencji ONZ i urzędników wysokiego szczebla, a także prezentacjami o charakterze technicznym. Spośród wielu planowanych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, planowane jest również publikacja, jak co roku z okazji Światowego Dnia Wody, Raportu Narodów Zjednoczonych o Światowym Rozwoju Wody w roku 2024. W tym roku Raport skupiać się będzie na tym samym temacie co kampania i wskazywać będzie decydentom kierunki polityki wodnej.
źródło: Główny Inspektorat Sanitarny