W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchu

Z lewej strony znajduje się graficzny obraz człowieka w słuchawkach na uszach. Po prawej stronie mamy informację Aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchu

Hałas to jeden z czynników szkodliwych środowiska pracy. Definiowany jest jako dźwięk niepożądany, który może być nie tylko uciążliwy ale i szkodliwy dla zdrowia. Dopuszczalna norma natężenia hałasu w środowisku pracy w odniesieniu do 8 godzin to 85 dB. Źródła hałasu to głównie pracujące maszyny, urządzenia, instalacje i przyrządy. Uszkodzenie słuchu może być spowodowane  jednorazową ekspozycją na hałas o bardzo wysokim  poziomie ciśnienia akustycznego ( np. wystrzał z broni, eksplozja), co  powoduje tzw. uraz akustyczny. Natomiast wieloletnie narażenie na hałas o umiarkowanych poziomach może prowadzić do uszkodzenia słuchu spowodowanego hałasem.

Zgodnie ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy  w sprawie „ Innowacyjnych badań i rozwiązań technicznych wspomagających kształtowanie akustycznego środowiska pracy” ograniczenie hałasu  szkodliwego w środowisku pracy może być osiągnięte przez innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne. W publikacji Rada Ochrony Pracy wskazała, że opracowano nowe metody oceny narażenia na hałas pracowników korzystających z zestawów słuchawkowych  z użyciem miniaturowego mikrofonu umieszczonego w przewozie słuchowym pracownika. Umożliwiło to porównanie wyników pomiaru hałasu na stanowisku pracy z wartościami kryterialnymi narażenia ustanowionymi prawnie. Ważne jest także  ze względu na bezpieczeństwo aby ochronnik słuchu  spełniał wymagania  ochronne i jednocześnie umożliwiał słowny kontakt ze współpracownikami  oraz słyszalność sygnałów bezpieczeństwa.

Stanowisko Rady Ochrony Pracy wskazuje, że dla  narządu słuchu szczególnie niebezpieczny jest  hałas impulsowy, który może powodować  przejściową lub stałą utratę  słuchu. Wymaga to skutecznej ochrony indywidualnej . W tym celu, w Centralnym Instytucie  Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym powstała dostępna aplikacja  wspomagająca dobór ochronników słuchu do widma hałasu na określonych stanowiskach pracy.

Więcej informacji oraz aplikację można znaleźć na stronie internetowej:https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/89420/202002218450&2_G_15_Materialy_informacyjne.pdf

źródło informacji: Główny Inspektorat Sanitarny

Materiały

Aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchu
Aplikacja​_wspomagająca​_dobór​_ochronników​_słuchu.pdf 0.44MB
{"register":{"columns":[]}}