Główny Inspektor Sanitarny i Rzecznik Praw Pacjenta razem na rzecz bezpieczeństwa pacjentów
23 lipca 2024 r Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski i Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zawarli Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie poprawy bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości realizacji świadczeń zdrowotnych. Zobowiązuje ono organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Rzecznika Praw Pacjenta do współpracy, szczególnie w zakresie zapobiegania zakażeniom szpitalnym, promocji szczepień ochronnych oraz zapewniania bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych.
Poprawa bezpieczeństwa pacjentów oraz podnoszenie jakości realizowania świadczeń zdrowotnych są wspólnym celem Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Dzięki podpisanemu porozumieniu działania te będą mogły być realizowane bardziej efektywnie, zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym – mówił podczas briefingu w Głównym Inspektoracie Sanitarnym Paweł Grzesiowski.
Współpraca na rzecz jakości i bezpieczeństwa, kwestie związane z zakażeniami szpitalnymi, ale też szczepieniami ochronnymi to obszary, w których planujemy szczególnie zacieśnić współpracę – zwrócił uwagę Bartłomiej Chmielowiec. - Chcemy wspólnie promować wiedzę i walczyć ze szkodliwymi fake newsami. Zależy nam na tym, aby w systemie ochrony zdrowia jakość i bezpieczeństwo pacjenta były zawsze na pierwszym miejscu.
Szczepienia ochronne – ufaj i chroń
Główny Inspektor Sanitarny i Rzecznik Praw Pacjenta zgodnie podkreślili znaczenie szczepień ochronnych dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów – dzieci i dorosłych.
W wielu krajach, w tym w Polsce, widzimy wzrost zachorowań na odrę i krztusiec, choroby, którym możemy skutecznie zapobiegać przez szczepienia – zwrócił uwagę Główny Inspektor Sanitarny. – Dlatego pracujemy nad przywracaniem zaufania do szczepień i budowaniem szerokiej koalicji na rzecz zwiększenia liczby zaszczepionych dzieci. Ufaj i chroń – takie hasło przyświeca nam w tych działaniach.
O porozumieniu
GIS i RPP zobowiązali się do współpracy w zakresie m.in.:
- popularyzowania wiedzy o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych personelu medycznego oraz pacjentów;
- promowania podmiotów leczniczych, które realizują dobre praktyki w zakresie monitorowania i rejestrowania zakażeń szpitalnych oraz ograniczania ich występowania;
- promowania jednostek leczniczych popularyzujących wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych przez pacjentów i personel;
- wspólnej analizy zbieranych danych o zakażeniach szpitalnych;
- wzajemnej wymiany informacji na temat wyników urzędowych kontroli oraz wykrytych nieprawidłowości w zakresie nadzoru sanitarnego, bezpieczeństwa żywności w podmiotach leczniczych i przestrzegania praw pacjenta.
Żródło: Główny Inspektorat Sanitarny