W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #PlantHealth4Life

Na zdjęciu na pierwszym planie widać czarna planszę z napisem Keep plants healthy protect life PlantHealth4Life. W tle widać dom i drzewo

Trwa kampania #PlantHealth4Life. Jej celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Głównym jej hasłem jest wezwanie: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”. Kampania prowadzona jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisję Europejską (KE) i 22 organizacje partnerskie działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dlaczego zdrowie roślin jest ważne?

Szkodniki i choroby roślin mogą wpływać na nasze bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. Zdrowe rośliny to zdrowa żywność i zrównoważona przyszłość. Wszyscy mamy do odegrania rolę w utrzymaniu zdrowych roślin. Dołącz do #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie roślin i chronić swoją społeczność.

Rośliny stanowią 80% żywności, którą spożywamy. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, i pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi, redukując emisje dwutlenku węgla z atmosfery. Zdrowe rośliny są siedliskami i źródłami pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, przyczyniając się do różnorodności biologicznej i stabilności ekosystemu. Chroniąc rośliny, chronimy życie.

Zaangażuj się!

W tym roku kampania skierowana jest w szczególności do:

· Osób podróżujących poza granice Unii Europejskiej Podróżujesz poza granice UE? Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziesz egzotyczną roślinę, która skradnie Twoje serce, zrób jej zdjęcie – nie zabieraj nasion ani żadnych jej części w podróż powrotną. Przewożąc w bagażu rośliny, ich części lub nasiona, możesz zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki i choroby roślin.

· Entuzjastów roślin Szkodniki mogą się również przedostawać przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały sprawdzone i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Gdy kupujesz w Internecie rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej, upewnij się, że pochodzą ze sprawdzonych źródeł i posiadają świadectwo fitosanitarne.

· Rodziców Warto rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby sprawić, żeby przedstawiciele młodszego pokolenia stali się ambasadorami swojego zdrowia.

Więcej o kampanii można dowiedzieć się pod poniższymi linkami: · na stronie internetowej kampanii #PlantHealth4Life: https://www.efsa.europa.eu/pl/plh4l

na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/piorin

Źródło: EFSA

{"register":{"columns":[]}}