W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Legionella

W tle zdjęcia widać wodę i fragment słońca. Na przodzie znajduje się napis legionella. W lewym górnym rogu znajduje sie logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

W związku ze zbliżającym się okresem letnim, wzrostem temperatury i wilgotności powietrza oraz zwiększonym ruchem turystycznym, wzrasta ryzyko występowania przypadków legionelozy.

 

Czym jest legioneloza?

Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50OC). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakteria Legionella z człowieka na człowieka.

Więcej informacji na temat legionelli można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://www.gov.pl/web/gis/legioneloza-choroba-legionistow

W celu ograniczenia ryzyka zakażenia należy:

· Regularnie czyścic i dezynfekować urządzenia natryskowe, zgodnie z zaleceniami producenta,

· okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, aby zredukować osiadanie na dnie i ściankach zanieczyszczeń,

· po nieużywaniu kranu/prysznica ponad 2 tygodnie odkręcić wodę przynajmniej na 2 minuty zanim zacznie się z niej korzystać,

· jeśli to możliwe należy zachowywać temperaturę w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni C.

 

W przypadku budynków użyteczności publicznej i budynków zamieszkania zbiorowego tymczasowo wyłączonych z użytkowania przed ich ponownym otwarciem należy się odpowiednio przygotować, by zapobiec zakażeniom bakteriami Legionella.

Wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody, a w przypadku zwiększonego ryzyka kolonizacji systemu, przeprowadzenie badań wody w kierunku Legionella sp. Prawidłowe wyniki będą potwierdzeniem, że korzystanie z obiektu jest pod tym względem bezpieczne.

 

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w opracowaniu przygotowanym przez ekspertów Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP-PZH we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pt.: „Zalecenia dotyczące ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji, w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”.

Więcej informacji pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/gis/zapobieganie-zakazeniom-bakteriami-z-rodzaju-legionella--zalecenia-dot-ponownego-otwierania-budynkow-uzytecznosci-publicznej-i-zamieszkania-zbiorowego-po-wydluzonym-przestoju-lub-ograniczonej-eksploatacji

https://epibaza.pzh.gov.pl/story/legioneloza

https://www.ecdc.europa.eu/en/legionnaires-disease

https://www.cdc.gov/investigate-legionella/index.html

{"register":{"columns":[]}}