W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozmawiajmy o AIDS

Porozmawiajmy o AIDS

1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Tegoroczne hasło przyjęte przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy i jest wezwaniem do działania. Symbolem tego dnia jest „Czerwona Kokardka” – znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich rodzinami, a także osobami bliskimi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni co roku aktywnie włącza się w realizację Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, organizując akcje edukacyjne dla młodzieży, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS, kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji dla osób zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz uświadomienie wpływu własnego postępowania na stan zdrowia. Jest to szczególnie istotne, ponieważ od 1988 roku cały świat dąży do zmniejszania ilości zachorowań na AIDS, tak by do roku 2030 osiągnąć wymarzony cel – eliminacji AIDS. Niestety, dane globalne pokazują, że ostatnie dwa lata pandemii COVID – 19 i innych światowych kryzysów spowodowały spowolnienie postępu w walce z AIDS, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.

Podstawowym problemem, z jakim boryka się Polska jest niska wykrywalność zakażeń wirusem HIV. Związane jest to z niewielką ilością wykonywanych testów. Szacuje się, że zaledwie 10 – 20 proc. Polaków chociaż raz w życiu wykonało test na obecność wirusa HIV w organizmie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wstyd, strach, stereotypy i brak podstawowej wiedzy.

Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, w dniach 16 listopada do 2 grudnia 2022 r. prowadziło szeroko zakrojoną kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem było zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie, na co zwrócono uwagę podczas tegorocznej Powiatowej Olimpiady Wiedzy „Porozmawiajmy o AIDS”, która została zorganizowana przez PSSE w Bochni wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bochni. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu bocheńskiego. Finał zmagań odbył się 1 grudnia w Zespole Szkół nr 3 w Bochni. Do konkursu stanęło 12 uczestników wyłonionych w etapach szkolnych. Ich zadaniem było sprawdzić swoją wiedzę na temat wirusa HIV oraz choroby AIDS, rozwiązując specjalnie przygotowany w tym celu test. Na najlepszych czekały nagrody ufundowane przez Starostę Bocheńskiego oraz przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni.

Młodzi ludzie w trakcie testu musieli odpowiedzieć m.in. na następujące pytania: na czym polega test wykrywający wirusa HIV, w jaki sposób dochodzi do zakażenia, czym jest okienko serologiczne, gdzie można wykonać testy na obecność wirusa HIV w organizmie, ile czasu upływa od zakażenia wirusem HIV do początku choroby AIDS, jeżeli pacjent nie jest leczony antyretrowirusowo, w jaki sposób matka może zarazić swoje dziecko i wiele innych.

Laureatką konkursu została Maja Leśniak z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. II miejsce zajęła Amelia Rudnik z Zespołu Szkół nr 1 w Bochni, a III miejsce Monika Jędrzejek z Zespołu Szkół w Żegocinie.

Wyróżnienia otrzymali: Julia Zagata (II LO w Bochni), Karolina Kowalska (I LO w Bochni), Emilia Zelek (ZS nr 1 w Bochni), Daria Bienias (ZS nr 3 w Bochni), Martyna Fitrzyk (ZS w Żegocinie) oraz Łukasz Stokłosa (ZS nr 3 w Bochni).

Dyplomy za udział otrzymali: Wiktoria Wilk (II LO w Bochni), Samuel Wiltse (ZS nr 2 w Bochni) oraz Patrycja Wingert (ZS nr 2 w Bochni).

 

 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}