Współpraca w obszarze bezpieczeństwa żywności w kontekście działań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - konferencja w GIS
9 grudnia 2024 r. w Głównym Inspektoracie Sanitarnym odbyła się konferencja pt. „Współpraca w obszarze bezpieczeństwa żywności w kontekście działań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)”, zorganizowana przez Polski Punkt Koordynacyjny EFSA zlokalizowany w GIS.
Była ona okazją do spotkania najważniejszych centralnych instytucji kontrolnych w Polsce zarządzających ryzykiem i jednostek naukowych dokonujących oceny ryzyka.
W konferencji, poza Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych centralnych instytucji kontrolnych i naukowych - Główny Lekarz Weterynarii, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, dyrektorzy i przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego.
Przedstawiciele ww. inspekcji i instytutów przedstawili zakres swojej współpracy dotyczącej obszaru działalności EFSA. Konferencja była okazją do podjęcia szerokiej dyskusji dotyczącej współpracy i komunikacji na temat działań związanych z EFSA. Prelegenci podkreślili znaczącą rolę Urzędu oraz stale rosnący obszar współpracy pomiędzy instytucjami w Polsce i EFSA.
EFSA jest organem referencyjnym w zakresie oceny ryzyka związanego z żywnością i paszą w Unii Europejskiej, którego ramy prawne zostały utworzone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w 2002r . Jego kompetencje obejmują również zdrowie roślin i zwierząt. Celem urzędu, podobnie jak obecnych na konferencji instytucji - jest przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów. EFSA prowadzi doradztwo naukowe i ocenę ryzyka w zakresie bezpieczeństwa żywności i pasz oraz bezpieczeństwa fitosanitarnego, a także niezależną komunikację na temat ryzyka.
W trakcie konferencji przedyskutowano również potrzebę zacieśnienia współpracy, a także szerszej komunikacji dotyczącej działalności EFSA, aby wesprzeć Urząd w komunikowaniu ryzyka konsumentom związanego z zagrożeniami w obszarze bezpieczeństwa żywności i pasz.
Skoordynowana komunikacja na poziomie UE i państw członkowskich ma kluczowe znaczenie dla utrzymania i wzmocnienia zaufania publicznego do europejskiego systemu bezpieczeństwa żywności i zapobiegania fałszywym informacjom nt. bezpieczeństwa żywności produkowanej i dystrybuowanej w UE.
Współpraca wszystkich interesariuszy sprawujących pieczę nad bezpieczeństwem i jakością żywności w łańcuchu rolno-spożywczym (od pola do stołu) jest również kluczem do sukcesu pozycji polskiej żywności na krajowych, europejskich i światowych rynkach.
źródło: Główny Inspektorat Sanitarny