W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XI Tydzień Świadomości Czerniaka

Lekarz badający pod lupą znamię, napis Tydzień Świadomości Czerniaka

Tegoroczna XI edycja odbywa się pod hasłem: „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”, której celem jest  edukacja w zakresie ochrony skóry, szczególnie podczas okresu wakacyjnego.

Podczas wakacji oraz całego okresu letniego nasza skóra narażona jest na większą ekspozycję na słońce, a nieodpowiednia ochrona skóry może mieć bezpośredni wpływ na ryzyko oparzeń słonecznych oraz na wystąpienie czerniaka.

„Akademia Czerniaka zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie”.

Czerniak jest najbardziej złośliwym ze wszystkich nowotworów skóry. Może rozwinąć się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Głównym winowajcą jest promieniowanie słoneczne zawierające niewidzialne promienie ultrafioletowe (UV), które powodują uszkodzenia skóry, co może w długiej perspektywie prowadzić do powstania nowotworów skóry.

Liczba zachorowań na czerniaki dynamicznie rośnie – w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się aż o 300%. Obecnie jest to ok. 3500-4000 przypadków rocznie. Na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Dynamiczne wzrosty zachorowań notuje się wśród dorosłych w wieku 35-49 lat oraz w grupie seniorów w wieku 60-74 lat. Konsekwencją nieodpowiedzialnych zachowań oraz braku profilaktyki jest też wysoki odsetek śmiertelności (od 40% do nawet 60%) u osób po 70 roku życia.

Stosowanie podstawowej profilaktyki ma ogromne znaczenie w ograniczaniu ryzyka zachorowania na nowotwór. Złote zasady ochrony przed czerniakiem:

- Używanie kremów z odpowiednim filtrem UV

- Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz nakrycia głowy

- Unikanie przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach 11.00-16.00

- Unikanie korzystania z solarium

- Regularna samoobserwacja skóry, a także coroczna kontrola znamion u lekarza dermatologa  lub chirurga onkologa.

{"register":{"columns":[]}}