Rzuć Palenie razem z nami
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.
Tego dnia każdy palacz zachęcany jest aby przynajmniej na jeden dzień podjął próbę zaprzestania palenia.
Jest wiele powodów, aby rzucić palenie:
- Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
- Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
- Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie tytoniu lub używanie e-papierosa zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, doprowadzając do jego uszkodzenia. Palacze i osoby cierpiące na POChP mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża. Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. Jest to także czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
- Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.
- Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej sytuacji, przy niedostatecznej higienie rąk, także zwiększa możliwość zarażenia koronowirusem.
Najlepszym sposobem na zdrowie dla każdego palacza jest rzucenie palenia.
- 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca
- 8 godzin po rzuceniu palenia – normalizuje się poziom tlenu
- W ciągu 5 dni średnia ilość tlenu we krwi wzrośnie a ilość tlenku węgla zmniejszyły się co wymiernie przyczyni się do poprawy wydolności organizmu i kondycji fizycznej
- Po 2 tygodniach układ krążenia zacznie ulegać wzmocnieniu by po 3 miesiącach wrócić do optymalnej formy. Spowoduje to obniżenie tętna i powrót ciśnienia krwi do normy, a także powinno poprawić komfort snu.
- Po 1 miesiącu wydolność układu oddechowego poprawi się o ok 30%. Całkowity powrót do normy potrwa około 9 miesięcy. Po jego zakończeniu odzyskasz bardziej regularny i naturalny oddech, ustąpią duszności, kaszel, wzrośnie wydolność płuc, a także znacząco podwyższa się poziom tolerancji organizmu dla wysiłku
- Rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego
- Po 5 latach ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku czy płuc zmniejszy się o połowę, regeneracji ulegają zniszczone komórki, poprawia się funkcja samoregulacji płuc.
Materiały
Test motywacjiTest_motywacji_do_rzucenia_palenia.pdf 0.05MB Korzyści zdrowotne
Infografika_Korzyści_zdrowotne_z_rzucenia_palenia_—_kopia.pdf 0.07MB