W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Książeczkę sanepidowską” zastąpiło orzeczenie lekarskie

11.08.2023

Orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest niezbędnym dokumentem dla osób przyjętych do pracy m.in.: w służbie zdrowia czy gastronomii.

Kiedy wykonuje się badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Badanie to przeprowadza się u osób podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, jak również u osób uczących się, które wykonują prace, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia.

Po co wykonuje się badanie sanitarno-epidemiologiczne

Badanie sanitarno-epidemiologiczne pozwala sprawdzić, czy osoba badana nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella. Dodatkowo badanie lekarskie powinno wykryć, czy dana osoba jest nosicielem prątków gruźlicy lub innych czynników chorobotwórczych wykluczających możliwość wykonywania niektórych prac.

Jak wykonać badanie sanitarno-epidemiologiczne?

W siedzibie Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy oddać materiał do badań. Polega to na wykonywaniu wymazów z odbytu w pokoju zabiegowym przez trzy kolejne dni: poniedziałek-wtorek-środa lub wtorek-środa-czwartek. Z uwagi na liczne zapytania w tej sprawie informujemy, że dla potrzeb wykonania tego badania nie ma znaczenia czy osoba jest na czczo czy też nie!

   Wynik, po opłaceniu (120 zł)  jest dostępny po kilku dniach (z reguły tydzień od pierwszego wymazu). Opłata za wynik leży po stronie kierującego na badanie (szkoła, uczelnia, pracodawca, osoba indywidualnie).

Następnie z wynikami udać się do lekarza medycyny pracy, który decyzję może wydać od ręki lub na podstawie przeprowadzonego wywiadu zlecić dodatkowe badania
w postaci badania RTG klatki piersiowej lub badania krwi.

        

Lekarz wydaje „orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych” (dawniej „książeczka sanepidowska”):

1. o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
            2. o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Okres ważności badania
           Przepisy nie mówią o tym, jak często powinno być wykonywane badanie. Decyzję o tym podejmuje lekarz w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną oraz po uzyskaniu informacji od pracownika o rodzaju i miejscu świadczenia pracy. O aktualności badań decyduje też kontynuacja pracy w tym samym zakładzie, jak również zakres i rodzaj wykonywanych czynności na stanowisku pracy

{"register":{"columns":[]}}