W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania informacyjna EFSA -"Wybieraj bezpieczną żywność"

30.08.2021

Kampania informacyjna EFSA -"Wybieraj bezpieczną żywność"

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, mającą na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w EU oraz zachęcenia obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

Kampania skierowana jest głownie do obywateli UE w wieku 25 – 45 lat ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców.

W Unii Europejskiej naukowcy mają swój wkład i dbają o bezpieczeństwo żywności  dając w ten sposób gwarancję, że cała żywność, którą wybieramy w trakcie zakupów została oceniona jako bezpieczna

O bezpieczeństwo żywności, którą spożywają mieszkańcy Europy dba EFSA i jej lokalne odpowiedniki – krajowe urzędy i instytucje naukowe. W Polsce wiele z tych instytucji współpracuje z EFSA i wspiera działania Urzędu. Główny Inspektorat Sanitarny zaangażowany w kampanię EFSA z kolei nadzoruje i kreuje działania mające na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli.

W trosce o nasze bezpieczeństwo każdego dnia naukowcy zajmują się oceną naukową  produktów, analizują ich skład, właściwe znakowanie, sposób przechowywania, terminy przydatności do spożycia. Nadrzędnym celem tej działalności jest zapewnienie bezpieczeństwa – EFSA bada i ocenia produkty spożywcze abyśmy byli spokojni, że nasz wybór jest bezpieczny. Teraz Urząd  chce przybliżyć nam kulisy swojej działalności i przedstawić w jaki sposób nauka wspiera nasze codzienne wybory żywieniowe.

Więcej informacji na temat kampanii dostępnych jest na stronie: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl.

Materiały

AKRYLAMID W ŻYWNOŚCI Co to jest? Jak możemy ograniczyć jego ilość?
Acrylamid​_PL6.pdf 1.43MB
Zanieczyszczenia w łańcuchu żywnosciowym
Contaminants​_PL6.pdf 0.23MB
Bezpieczne rozmrażanie żywności
Defrosting​_PL5.pdf 0.59MB
Bezpieczeństwo mięsa w Europie
Meat-Safety​_PL6.pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}