W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksyczym w środowisku pracy

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024r. w  sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy (Dz. U. z 2024r., poz. 1126).

chemikalia oznaczenia-logo

Rozporządzenie oprócz dotychczasowych rozwiązań, dodatkowo wprowadza obowiązki dotyczące ochrony pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji o działaniu reprotoksycznym (m.in.: metale i/lub niektóre związki metali: chromu, niklu, kadmu, kobaltu, galu (arsenek galu), ołowiu, cyny (związki organiczne), rtęć i metylortęć, tellur i tlenek telluru; związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany) i nadboran sodu (+hydraty); tlenek węgla,  ftalany; formamid i jego N-metylowe pochodne (N-metyloformamid, dimetyloformamid); dimetyloformamid; niektóre pestycydy i biocydy; rozpuszczalniki organiczne np.  2-metoksyetanol i 2-etoksyetanol oraz ich octany; imidazol i niektóre jego pochodne (1-winyloimidazol, 2-metyloimidazol, 4-metyloimidazol); N-metylopirolidon i N-etylopirolidon.). Substancje te mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Ich działanie może być nieodwracalne. Substancje te występują przede wszystkim przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, jak również w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i w warsztatach samochodowych.

Ponadto ww. rozporządzenie wprowadza nowe definicje:

             substancja reprotoksyczna - oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008;

             nieprogowa substancja reprotoksyczna - oznacza substancję reprotoksyczną, dla której nie istnieje bezpieczny poziom narażenia zdrowia pracowników;

             progowa substancja reprotoksyczna - oznacza substancję reprotoksyczną, dla której istnieje bezpieczny poziom narażenia, poniżej którego nie występuje zagrożenie dla zdrowia pracowników.

W rozporządzeniu wprowadzono również kontrolę zdrowia związaną z oceną indywidualną pracownika w celu określenia stanu jego zdrowia w związku z narażeniem na działanie określonych czynników rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych podczas pracy.

Powyższe rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Zgodnie z § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia, pracodawca przekazuje informację o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie, w terminie do dnia 15 stycznia za rok poprzedni, albo na ich wniosek. Informacja uwzględnia dane, o których mowa w ust. 1, i jest sporządzana według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.

W dniu 24 lipca 2024r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2024r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2024r., poz. 1110). Zmiany dotyczą zapisu § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2023r., poz. 419 ze zm.), który stanowi, że przypadku występowania czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym lub substancji reprotoksycznej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 222 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, badania i pomiary wykonuje się: co najmniej raz na sześć miesięcy - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym lub substancji reprotoksycznej powyżej 0,1 do 0,5 wartości NDS; co najmniej raz na trzy miesiące - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono stężenie czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym lub substancji reprotoksycznej powyżej 0,5 wartości NDS.

Należy zwrócić szczególną uwagę, że zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2024r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2024r., poz. 1110), pracodawca zapewnia wykonanie badań i pomiarów substancji reprotoksycznej w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/97055/202305313431&chempyl-kryteria-klasyfikacji-substancji.pdf

Treść rozporządzenia na stronie https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1126

Materiały

Informacja o substancjach chemicznych mieszaninach czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym mutagennym lub reprotoksycznym
Informacja​_o​_substancjach​_chemicznyc,​_ich​_mieszaninach​_czynnikach​_lub​_procesach​_technologicznych​_o​_działaniu​_rakotwórczym​_mutagennym​_lub​_reprotoksycznym.pdf 1.34MB
{"register":{"columns":[]}}