W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekcja Nadzoru Przeciwepidemicznego

Zadania Sekcji Nadzoru Przeciwepidemicznego

  1. Bieżąca działalność przeciwepidemiczna oraz nadzór epidemiologiczny w zakresie zapobiegania, a także zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych wymienionych w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u  ludzi.
  2. Rejestracja i przetwarzanie danych statystycznych dotyczących zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, oraz szczepień ochronnych na terenie miasta Chełm i powiatu chełmskiego.
  3. Rozpoznawanie i monitorowanie sytuacji epidemiologicznej oraz udział w systemach wczesnego powiadamiania o zagrożeniu epidemicznym w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej.
  4. Przeprowadzanie dochodzeń epidemiologicznych, podejmowanie działań mających na celu zapobieganie oraz zwalczanie szerzenia się zakażeń i zachorowań na tę chorobę zakaźną. Prowadzenie działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych.
  5. Współpraca z zainteresowanymi służbami i jednostkami organizacyjnymi miasta Chełm i powiatu chełmskiego w zakresie postępowania w przypadku wystąpienia szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych.
  6. Podejmowanie natychmiastowych działań przeciwepidemicznych w przypadku ataku bioterrorystycznego lub wystąpienia chorób wysoce zakaźnych i szczególnie niebezpiecznych.
  7. Koordynowanie działań przygotowujących struktury Państwowej Inspekcji Sanitarnej miasta Chełm i powiatu chełmskiego do likwidacji skutków ataku bioterrorystycznego oraz wystąpienia epidemii chorób zakaźnych i szczególnie niebezpiecznych.
  8. Współdziałanie z Organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi lub z ludzi na zwierzęta.
  9. Sprawowanie bieżącego nadzoru sanitarnego nad placówkami lecznictwa otwartego i zamkniętego, w tym w zakresie realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych oraz dokumentacji tych działań.
  10. Stała współpraca ze szpitalnymi Zespołami Kontroli Zakażeń Szpitalnych w celu zapobiegania i zwalczania zakażeń.
  11. Sprawowanie nadzoru nad terminowością szczepień ochronnych, kontrola prowadzonej dokumentacji dotyczącej szczepień oraz analiza wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych
{"register":{"columns":[]}}