W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22 marca - Światowy Dzień Wody

22.03.2023

plakat - dzień wody

„Przyspieszenie zmian – bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie” – pod takim hasłem w tym roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody.  

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzony corocznie 22 marca. Powołany został w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Bodźcem do ustanowienia tego święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą projektu jest uświadomienie państwom członkowskim ONZ wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną świata. 

W tym roku Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian, które pomogą rozwiązać kryzys dotyczący wody i kanalizacji. Ponieważ woda ma wpływ na wszystkich ludzi, należy zmienić sposób, w jaki w życiu człowieka jest ona wykorzystywana, konsumowana i zarządzana. 

W obchodach tegorocznego Światowego Dnia Wody może wziąć udział każdy. Wystarczy sporządzić listę osobistych zobowiązań w celu rozwiązania kryzysu wodnego oraz sanitarnego i wysłać ją przez oficjalną stronę Światowego Dnia Wody.

Twoje zobowiązania zostaną dodane do programu działań na rzecz wody, który zostanie zainaugurowany podczas Konferencji Wodnej Organizacji Narodów Zjednoczonych 2023 – pierwszego tego rodzaju wydarzenia od prawie 50 lat. Konferencja odbędzie się w dniach 22-24 marca w Nowym Jorku.  

Sposoby na ograniczenie zużycia wody: 

  • Oszczędzaj wodę: bierz krótsze prysznice, zakręcaj wodę podczas mycia zębów, zmywania naczyń i przygotowywania posiłków, włączaj pralki i zmywarki dopiero wtedy, gdy są pełne, eliminuj cieknące urządzenia w łazience i kuchni, 
  • Jedz lokalnie: kupuj lokalne i sezonowe jedzenie, zwracaj uwagę na produkty wyprodukowane przy zużyciu mniejszej ilości wody, 
  • Przestań zanieczyszczać: nie wyrzucaj resztek jedzenia, olejów, leków i chemikaliów do toalety, 
  • Zapobiegaj wyciekom: napraw nieszczelne rury wodociągowe i kanalizacyjne, opróżniaj pełne szamba i zgłaszaj zrzuty ścieków, 
  • Sprzątaj: bierz udział w sprzątaniu lokalnych rzek, jezior lub plaż. 

Więcej informacji

Strona Organizacji Narodów Zjednoczonych - Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Oficjalna strona Światowego Dnia Wody

Konferencja Wodna Organizacji Narodów Zjednoczonych 2023. 

{"register":{"columns":[]}}