28 lipca – Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)
28.07.2022
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wirusowe zapalenia wątroby (WZW) za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku i ustanowiła 28 lipca Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day). To właśnie tego dnia urodził się profesor Baruch Samuel Blumberg, który odkrył wirusowe Zapalenie Wątroby typu B oraz opracował specjalistyczną szczepionkę. Według danych szacunkowych, Wirusowe Zapalenie Wątroby typami B i C dotyczy ponad pół miliona osób w Polsce.
Dzień ten ma służyć podniesieniu świadomości zdrowotnej społeczeństw oraz zintensyfikowaniu walki z WZW.
Istnieje pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby – A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusami WZW A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakaźną . Taka sytuacja dotyczy krajów z niskimi warunkami sanitarnymi. W krajach rozwiniętych, gdzie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą pokarmową jest niskie, odnotowuje się zachorowania przede wszystkim w grupie MSM oraz wśród użytkowników narkotyków.
WZW B i C mogą przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Ze względu na wieloletni bezobjawowy przebieg zakażenia wirusem WZW C, chorobę określono mianem „wirusowej bomby zegarowej” lub „cichej epidemii”. Osoba zakażona i niezdiagnozowana nie ma świadomości o swojej chorobie i o tym, że może zakażać inne osoby.
Wirusy WZW B i C przenoszą się poprzez krew, najczęstszą formą narażenia są:
- kontakt z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tymi stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.),
- zażywanie narkotyków dożylnych i stosowanie niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi),
- niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.
Przydatne linki:
https://www.jestemswiadom.org/
Źródła:
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby – Szpitale Polskie S.A. (szpitale-polskie.pl) https://www.gov.pl