W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień Bez Alkoholu

01.06.2022

Dzień bez Alkoholu to polskie święto ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, na 1 czerwca ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”.

bezalkoholu

Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. To trucizna, która w każdym przypadku ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów ludzkiego ciała. Już jednorazowe nadużycie alkoholu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet spowodować śmierć.

Szacuje się, że ok. 6% zgonów wśród ludzi poniżej 75 roku życia oraz 20% poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek z alkoholem. Toksyczne działanie alkoholu ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Długotrwałe picie nawet niewielkich ilości alkoholu uszkadza:

a) układ nerwowy: uszkodzenie i zanik komórek nerwowych

b) układ pokarmowy: poważne choroby wątroby (zapalenie, marskość), trzustki i żołądka (zapalenie błony śluzowej, owrzodzenie)

c) układ krążenia: zwyrodnienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie

d) układ oddechowy: uszkodzenia błony śluzowej tchawicy i oskrzeli

e) układ hormonalny: zaburzenia hormonalne negatywnie wpływające na potencję
i miesiączkowanie oraz prowadzące do bezpłodności i wcześniejszego przekwitania

f) układ odpornościowy: osłabienie funkcji układu zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zakaźnych, zapalenia płuc, gruźlicy i nowotworów

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania leków. Alkohol, wchodząc w interakcje z lekami, może osłabić lub nasilić ich działanie, powodując problemy z ich wydalaniem z organizmu i zwiększyć nasilenie skutków ubocznych. W wielu przypadkach połączenie alkoholu z lekami może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. wątroby), a nawet prowadzić do śmierci.

Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu oprócz skutków zdrowotnych niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia konsekwencji zarówno społeczno-ekonomicznych (problemy małżeńskie i rodzinne, rozpad więzi, wzrost agresji wobec otoczenia, problemy ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, problemy finansowe) jak i prawnych (np. odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku komunikacyjnego).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}