W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12 listopada - Światowy Dzień Ergonomii

12.11.2023

ergonomia

Światowy dzień ergonomii obchodzony jest 12 listopada. Głównym zadaniem ergonomii jest ułatwienie człowiekowi życia - tak by wszystko co nas otacza i z czego korzystamy na co dzień było wygodne i łatwe w obsłudze.

Ergonomia, to nauka o pracy, czyli inaczej dyscyplina naukowa, która zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości człowieka. Głównym jej celem jest humanizowanie pracy, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie i najbardziej efektywnie. Ergonomia często pojmowana jest jako zapewnienie komfortu pracy. W ergonomii chodzi przede wszystkim o to, żeby wszystko, co nas otacza: przedmioty, pojazdy, pomieszczenia, maszyny, było dostosowane do naszych predyspozycji fizycznych i psychicznych. Upraszczając: było praktyczne, wygodne, łatwe w obsłudze i nie powodowało wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

 

 Z jednej strony dostosowanie warunków pracy do możliwości pracownika, z drugiej dobór pracownika do danej pracy oraz edukacja nt. specyfiki tego stanowiska. Teraz rozejrzyjmy się wokół i sprawdźmy, co można skorygować, poprawić tak, żeby np. ochronić nasz kręgosłup. Czy podłokietniki naszego fotela są przedłużeniem stołu? Czy nie bolą nas nadgarstki? Czy światło ma właściwe natężenie? Dobre samopoczucie zwiększa satysfakcję z pracy Większość życia spędza się w pracy – jeśli nie można czerpać z niej przyjemności, szybko stajemy się niespokojni i nieszczęśliwi. Prawdą jest także, iż praca, która daje satysfakcję, pozwala na czerpanie energii ze spotkań i współpracy z innymi. Musimy docenić wagę dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Dobre samopoczucie wpływa na kreatywność Gdy ludzie pracują w dobrym i zdrowym środowisku, pojawiają się nowe pomysły i innowacje biznesowe. Energia i zaangażowanie, pochodzące z satysfakcji pracowników, przyczyniają się do ogromnych postępów firm i organizacji. Wysiłki pracowników składają się na sukces.

Czy opłaca się wdrażać ergonomię w miejscu pracy? Odpowiedź na pytanie jest jednoznaczna – zdecydowanie tak! Korzyści są oczywiste – lepsze samopoczucie pracowników, mniej wydatków na leczenie czy rehabilitację, w konsekwencji większe zadowolenie i wydajność w pracy. Dla pracodawcy konkretne, policzalne zyski oraz oszczędności wynikające z mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ponadto jak wskazują badania, wysokie wymagania związane z pracą lub niski poziom zadowolenia z jej wykonywania również może wpływać na rozwój zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

 Warto zatem nie tylko pamiętać o przestrzeganiu zasad ergonomii i wykonywaniu regularnych ćwiczeń, ale również zadbać o dobrą atmosferę w pracy.

{"register":{"columns":[]}}