Filtry przeciwsłoneczne
01.07.2024
Promieniowanie słoneczne obejmuje trzy rodzaje emisji światła: podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Najsilniejsze działanie na ludzką skórę wykazuje trzeci z wymienionych rodzajów.
Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy zakresy o różnej długości fali:
- UVC – niemal całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową i prawie w ogóle nie dociera do powierzchni ziemi
- UVB – penetruje naskórek oraz skórę właściwą. Wykazuje działanie rumieniotwórcze. W wyniku tego rodzaju promieniowania powstaje opalenizna, ale także poparzenia słoneczne
- UVA – którego natężenie jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Dociera znacznie głębiej aniżeli promieniowanie UVB, wnikając do tkanki podskórnej. Jego działanie nie wywołuje wprawdzie zaczerwienienia ani zabarwienia skóry, ale w połączeniu z UVB natychmiastowo powoduje odczyn rumieniowy (obydwa rodzaje promieniowania emitowane są przez lampy w solarium). UVA jest też odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze, plamy pigmentacyjne, przedwczesne starzenie oraz zmiany nowotworowe.
Aby nie narażać skóry na ryzyko szkodliwego działania powyżej wymienionych rodzajów promieniowania, powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne.
Stosuje się dwa rodzaje filtrów:
- mineralne (fizyczne) – pigmenty działające jak lustra, nie przepuszczając i odbijając promieniowanie UVB i częściowo UVA. Najczęściej są nimi: dwutlenek tytanu (biel tytanowa) oraz tlenek cynku (biel cynkowa);
- chemiczne – wnikają w naskórek i pochłaniają promieniowanie UV. Najczęściej są nimi: butyl methoxydibenzoylmethane, ethylhexyl methoxycinamate, avobenzon lub filtry nowej generacji, chroniące zarówno przed UVB, jak i UVA, tj. silatrisol, oktokrylen, czy tinosorb M.
Przed wyjściem smaruj te części ciała, które nie są przykryte odzieżą, lub całe ciało, jeśli zamierzasz przebywać na plaży albo się wykąpać. Stosuj kremy z filtrem przez cały rok, nawet zimą, jeśli jest śnieg i silne słońce. Zwracaj uwagę na wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej kremów z filtrami. Latem stosuj kremy z wysokim filtrem – minimum 30 SPF.
Warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania na słońcu, dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie kosmetyków i odzieży, które zapewnią skuteczną ochronę. Choć słońce jest niezbędne do syntezy witaminy D w ludzkim organizmie oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, to ważne jest optymalna ochrona, aby zminimalizować ryzyko poparzenia.