Higiena kosmetyków do makijażu
16.02.2024
Codzienna pielęgnacja naszej cery jest bardzo ważna. Mycie buzi i rąk, to podstawa higieny. To samo powinno tyczyć się makijażu. Nasze proste przyzwyczajenia (niekoniecznie dobre) mogą mieć znaczący wpływ na kondycję naszej skóry. Jak zatem powinna wyglądać odpowiednia higiena makijażu?
Zasady prawidłowej higieny kosmetyków i narzędzi do makijażu:
-
Zawsze myj ręce przed dotknięciem skóry twarzy i przed aplikacją kosmetyków lub wykonywaniem makijażu, pomoże to zapobiegać podrażnieniom oraz infekcjom.
-
Zawsze myj twarz przed aplikacją kremu lub makijażu. Dzięki temu oczyszczasz skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Niewykonanie tej czynności może doprowadzić do różnego rodzaju infekcji, podrażnień, czy nawet alergii.
-
Unikaj dotykania twarzy i rozprowadzania kosmetyków bezpośrednio za pomocą palców. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo zakażenia mikrobiologicznego. Nie zapominajmy również o akcesoriach do makijażu, które również mogą być siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń. Pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu oraz wymianie.
-
Zawsze oczyszczaj pędzle i gąbki po użyciu. Możesz to robić np. przy pomocy papierowego ręcznika, chusteczki nawilżanej, czy poprzez strząśnięcie resztek produktu.
-
Pamiętaj o regularnym, minimum raz w tygodniu czyszczeniu i dezynfekcji pędzli, gąbek i innych narzędzi do makijażu. W przypadku osób cierpiących na infekcje skórne powinno się wykonywać te czynności nawet codziennie.
-
Przynajmniej raz w miesiącu wymieniaj pędzle i gąbki.
-
Nie dziel się swoimi kosmetykami z innymi. Unikniesz dzięki temu zakażeń batkeryjnych i wirusowych.
-
Jeśli masz infekcję skórną lub trądzik musisz czyścić i dezynfekować narzędzia po każdym użyciu. Natomiast jeśli borykamy się z zapaleniem spojówek to wymiana maskary i kredki jest obowiązkowa.
-
Sprawdzaj daty ważności swoich kosmetyków. Termin ważności kosmetyków (PAO) wskazany jest zawsze na opakowaniu, jest to termin określający okres ważności produktu od pierwszego otwarcia. Po tym czasie produkt traci swe właściwości, niektóre substancje utleniają się, masa może nie być już tak jednorodna, zmianie może ulec kolor i zapach.
Źródła: