W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

HIV I CHOROBY WENERYCZNE-NA WAKACJACH

27.06.2024

choroby

Wakacje to czas beztroskiej zabawy. Po letnich atrakcjach pozostaną miłe wspomnienia, ale czasem przykre i niebezpieczne pamiątki, czyli choroby weneryczne.

Kiła to choroba wywoływana przez Treponema pallidum – bakterie przenoszone drogą płciową. Pierwsze symptomy pojawiają się po 2-3 tygodniach, choć może to być i 90 dni. Jakie objawy ma kiła? Zmiany skórne (niebolesny wrzód często w okolicach żołędzi, nasady prącia i napletka u mężczyzn; u kobiet na wargach sromowych lub szyjce macicy). Objawom tym towarzyszy stwardnienie węzłów chłonnych w pachwinach. W kolejnych etapach pojawiają się inne symptomy m.in.: gorączka, bóle mięśni, jadłowstręt, utrata masy, wypadanie włosów i ogólne pogorszenie kondycji organizmu oraz zaburzenia narządowe. 

Rzeżączka (inaczej tryper) to jedna z najpowszechniejszych chorób wenerycznych, wywołuje ją bakteria o nazwie dwoinek rzeżączki. Pierwsze objawy rzeżączki to pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, upławy u kobiet, ropny wyciek z cewki moczowej u mężczyzn. Te objawy nie muszą oznaczać zakażenia rzeżączką, występowanie choroby trzeba potwierdzić testem laboratoryjnym.

Największym zagrożeniem ostatnich lat jest HIV. O światowej epidemii wirusa HIV mówi się od wielu lat. Zakażenie wirusem HIV może prowadzić do AIDS. Mimo wzrostu liczby zakażeń na świecie, w Polsce zachorowalność na AIDS jest niższa niż w krajach Europy zachodniej i wschodniej.

Drożdżyca, inaczej grzybica to zakażenie drożdżakowe narządów płciowych, które jest przenoszone drogą płciową, ale też podczas zażywania antybiotyków, czy kontakt z ręcznikiem osoby chorej. Źródłem zakażenia mogą być również pasożyty, drogą płciową można zarazić się świerzbem, czy wszawicą łonową.

Jedną z najczęstszych chorób, dotykających głównie kobiet, jest rzęsistkowica, wywołana przez pierwotniaka rzęsistka. Tą chorobą można zarazić się głównie podczas stosunku, ale też przy kontakcie z
urządzeniami sanitarnymi, w nieodpowiednio odkażanych publicznych toaletach, basenach, czy jaccuzi.

Lekarze podkreślają , że najskuteczniejsza profilaktyka chorób wenerycznych to abstynencja seksualna, czy też wierność jednemu stałemu partnerowi. Ryzyko zachorowania rośnie wraz ze zwiększeniem liczby przypadkowych kontaktów seksualnych.

{"register":{"columns":[]}}