Jesień na talerzu
25.10.2023
Jesień jest szara i nudna? Precz ze stereotypami! Jesień jest porą zbiorów wielu warzyw sezonowych, które do swojego wzrostu i osiągnięcia pełnej dojrzałości potrzebują stosunkowo wysokich temperatur otoczenia. Do warzyw ciepłolubnych, a zatem wrażliwych na przymrozki i gwałtowne ochłodzenie, zaliczamy wszystkie dyniowate (dynia, kabaczek, patison, cukinia), psiankowate (papryka, pomidory, bakłażany), strączkowe (groch, fasola, ciecierzyca) i krzyżowe (brokuł, kalafior, kapusta). Jak widać to okres obfitujący w różnorodne sezonowe owoce i warzywa zawierające cały wachlarz witamin i składników mineralnych.
Zarówno współczesna dietetyka, jak i doświadczenie naszych babć pozwala śmiało twierdzić, że najlepszą podstawą do budowania diety są składniki sezonowe, szczególnie lokalne. Tego typu pokarmy są znacznie łatwiej przyswajalne, posiadają odpowiednie dla naszych organizmów wartości odżywcze oraz nie wymagają traktowania ich środkami chemicznymi, żeby szybciej rosły czy nie psuły się zbyt szybko, a przez to – są po prostu zdrowsze! Ich naturalny proces wzrastania sprawia, że mają także znacznie więcej smaku i aromatu niż te „jak malowane”, całoroczne produkty ze sztucznie oświetlanych szklarni.
Dlaczego więc sezonowe owoce i warzywa są tak istotne?
· mają największą wartość odżywczą tzw. gęstość tzn. że dostarczają do organizmu najwięcej witamin i składników mineralnych
· droga od ich zerwania do spożycia jest bardzo krótka, więc zawsze są świeże
· wyprodukowane przy użyciu mniejszych ilości sztucznych substancji np. nawozów
· w pełni sezonu są najsmaczniejsze, a także najtańsze