Kupowanie kosmetyków na gwiazdkę
30.11.2023
Święta to czas, kiedy poszukujemy pomysłów na prezent. W tym okresie wielu z nas decyduje się na zakup nowych kosmetyków na prezent dla bliskich jak również dla siebie. Wybór odpowiednich produktów jest kluczowy nie tylko dla naszego wyglądu, ale i zdrowia.
Jakie wymagania muszą spełnić producenci i sprzedawcy kosmetyków naturalnych? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o prawach i obowiązkach sprzedawców i kupujących.
Sprzedaż ręcznie wykonanych produktów kosmetycznych
Do produkcji swoich produktów należy wybierać odpowiednie składniki i przeprowadzaj ocenę ich bezpieczeństwa. "Jako producent jesteś odpowiedzialny za produkt oraz za ewentualne problemy czy reakcje alergiczne, jakie mogą wystąpić po jego zastosowaniu. Masz również obowiązek zgłaszania ciężkich działań niepożądanych" - informuje GIS w komunikacie.
Każdy produkt kosmetyczny musi być prawidłowo oznakowany – na opakowaniu powinny zostać umieszczone pełne informacje – m.in. przeznaczenie kosmetyku, lista składników czy nazwa producenta.
Kosmetyki importowane spoza Unii Europejskiej również muszą spełniać wszystkie wymagania przewidziane w przepisach. "Jako importer jesteś odpowiedzialny za sprowadzone produkty, nawet jeśli importujesz pojedyncze sztuki" - przypomina GIS.
Wielkość produkcji czy określanie produktu jako „naturalny”, „ekologiczny”, „domowy” nie zwalnia z obowiązku spełnienia przez produkty wszystkich wymagań dotyczących kosmetyków. Producent takich kosmetyków podlega nadzorowi na takich samych zasadach jak inni wytwórcy. "Pamiętaj, że bez względu na skalę produkcji, bezpieczeństwo i zdrowie klientów zawsze musi być priorytetem" - apeluje GIS
Źródło:
- „Kupujesz lub sprzedajesz ręcznie wykonane kosmetyki? Pamiętaj o ważnych zasadach” – Główny Inspektorat Sanitarny