W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem - Sport to zdrowie

24.08.2023

dd

Sport zwiększa ekspresję białek odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego – głównie tkanki nerwowej w mózgu. Sprzyja także namnażaniu się komórek nerwowych, co ma wpływ na funkcje poznawcze. Ruch poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczności ciała.

 

Jaki wpływ na zdrowie ma sport?

Regularnie podejmowana aktywność fizyczna kształtuje odporność i wydolność organizmu, pomaga w profilaktyce lub opóźnianiu rozwoju wielu chorób takich jak np. nadwaga, otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia i układu oddechowego, osteoporoza, niektóre typy nowotworów i wiele innych.

 

Jaką rolę odgrywa sport w twoim życiu?

Uprawianie sportu działa antystresowo, skutecznie oczyszcza dręczący nas uporczywymi myślami umysł, a także pomaga osiągnąć równowagę duchową, dzięki czemu możemy kontrolować swoje emocje i podejmować racjonalne decyzje w życiu codziennym – już po lockdownie – na szczęście drugiego już nie będzie.

 

Czego uczy nas sport?

Nawyk uprawiania sportu warto wykształcać w dziecku już od najmłodszych lat. Sport uczy dziecko zasad fair play, dyscypliny, radzenia sobie z emocjami jakie niosą ze sobą pierwsze sukcesy i porażki, a w przypadku gier zespołowych współpracy w grupie. Cechy te mają później przełożenie na inne sfery jego życia

 

Jakie są zalety i wady uprawiania sportu?

Regularna aktywność fizyczna wzmacnia sprawność, kondycję, chroni przed powstawaniem chorób cywilizacyjnych oraz dostarcza hormonów szczęścia – endorfin. Istnieją również wady uprawiania sportu. Młodzi zawodnicy poprzez liczne treningi są narażeni na zagrożenia zdrowotne, które najczęściej określa się mianem kontuzji.

 

Dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia?

Systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, zatorów i zakrzepów. Dodatkowo obniża poziom tzw. „złego cholesterolu” i zwiększa stężenie tego dobrego, zapobiegając miażdżycy.

 

Znasz już powody, dla których warto być aktywnym fizycznie. A teraz po prostu zacznij się ruszać. Nie czekaj na jutro, nowy tydzień lub kolejny rok. Ćwiczyć możesz w domu, na siłowni lub świeżym powietrzu. Najpierw wyznacz sobie 2–3 dni po 10 minut ruchu – może to być nawet spacer. Z czasem zwiększaj jego ilość. Organizm sam zacznie domagać się więcej, gdy pojawią się pierwsze efekty aktywności fizycznej (a dzieje się to niemal od razu).

{"register":{"columns":[]}}