W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lepsze i gorsze tłuszcze

22.02.2024

ligt

Czym są tłuszcze? 

Tłuszcze są niezbędnymi elementami naszej codziennej diety dostarczają bowiem energii oraz istotnych składników odżywczych naszemu organizmowi. Odpowiednio dobrane zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Tłuszcze to związek chemiczny z grupy lipidów, nierozpuszczalny w wodzie. W ich skład wchodzą kwasy tłuszczowe, które są podstawą budowy tłuszczy. Kwasy możemy podzielić na nasycone i nienasycone.  

Skąd podział tłuszczy na dobre i złe? 

Nasycone Kwasy Tłuszczowe (NKT) oraz Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) mają odmienny wpływ na nasz organizm. NKT wpływają na cholesterol LDL tzw. “zły”. Natomiast NNKT podnoszą poziom HDL, czyli “dobrego” cholesterolu, wpływają również na obniżenie stężenia “złego” cholesterolu i triglicerydów.  

LDL wpływa na zmiany miażdżycowe w naszym organizmie, a co za tym idzie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. NNKT, a tym samym HDL mają działanie przeciwutleniające i przeciwkrzepliwe. Dzięki temu chronią przed rozwojem chorób układu krążenia. Produkty zwierające NNKT są również świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, witaminy E oraz związków bioaktywnych.  

Gdzie znajdziemy Nasycone, a gdzie Nienasycone Kwasy Tłuszczowe? 

Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, czyli w mięsie i jego przetworach, nabiale oraz tłuszczach zwierzęcych np. masło, masło klarowane, smalec, słonina czy łój. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w żywności pochodzenia roślinnego – oliwie i olejach roślinnych, awokado, nasionach roślin strączkowych, orzechach, nasionach i pestkach. Wyjątkiem są ryby, zwłaszcza tłuste ryby morskie, które w odróżnieniu od pozostałych produktów zwierzęcych są cennym źródłem NNKT z rodziny omega-3, a także olej kokosowy i palmowy, w których składzie dominują NKT. 

 

Spożywanie zbyt małej ilości tłuszczów może prowadzić do niedoborów niezbędnych kwasów tłuszczowych, co może skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu. Dlatego ważne jest, aby wybierać zdrowe źródła tłuszczów, takie jak oleje roślinne, orzechy, awokado czy ryby. Warto pamiętać, że spożywanie tłuszczów powinno odbywać się z umiarem i zawsze w ramach zbilansowanej diety. Dlatego warto unikać fast foodów i produktów przetworzonych, które często zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych i trans oraz cukrów i soli. Zamiast tego, postawmy na naturalne źródła tłuszczów i zdrowe, domowe posiłki. 

 

Źródła: 

{"register":{"columns":[]}}