W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lodówka czy temperatura pokojowa? Czyli jak przechowywać żywność.

27.02.2024

przech

Odpowiednie przechowywanie żywności sprawia, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia. Ważnym elementem prawidłowego jej przechowywania jest czytanie etykiet i zwracanie uwagi na datę ważności. Dobrym sposobem na zachowanie trwałości dużej części artykułów spożywczych jest trzymanie ich w lodówce, jednak nie wszystkie produkty powinny tam trafić. 

Oprócz produktów żywnościowych (mięso, ryby, sery, otwarte przetwory, nabiał, sosy czy niektóre warzywa i owoce) w lodówce można trzymać jeszcze kilka rzeczy. Mowa tu o lekach i kosmetykach

Jeśli chodzi o kosmetyki, to w lodówce można przechowywać  kremypod oczy, preparaty z witaminą C, retinolem, kwasami czy peptydami. Zarówno produkty medyczne, jak i kosmetyki nie powinny mieć kontaktu z jedzeniem. 

Niektóre warzywa i owoce w celu zachowania walorów smakowych powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej. Należą do nich: pomidory, ogórki, cebula, jabłka, gruszki, banany czy owoce cytrusowe. 

Temperatura pokojowa będzie także odpowiednia dla pieczywa i produktów sypkich (kasz, mąki, makaronów, ryżu czy przypraw). 

Produkty pasteryzowane takie jak np. dżemy mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej do momentu ich otwarcia. Po tym czasie powinny trafić do lodówki. 

Jeśli podejrzewasz, że żywność mogła ulec zepsuciu nie ryzykuj tylko wyrzuć ją do kosza.

Przechowywanie żywności w lodówce 

Układanie produktów spożywczych w lodówce to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza w starszych modelach. Nowoczesne opcje mają specjalne szuflady i półki dostosowane do konkretnych produktów. Często znajdziemy na nich grafiki żywności, która powinna znaleźć się w danym miejscu – a jeśli nie, z pewnością jest to wspomniane w instrukcji obsługi. 

Najniższa temperatura zawsze panuje na najniższej półce w lodówce, a najwyższa na górnej. Dolne półki więc będą najlepsze, by przechowywać tam: 

  • surowe mięso, 

  • owoce morza, 

  • ryby. 

Środkowe półki powinny wędliny, biały ser, gotowe dania, a także każdy produkt, który ma na sobie adnotację „po otwarciu przechowywać w lodówce”. Temperatura tam panująca waha się od 4 do 8 stopni. 

Co umieścić na górnej półce w lodówce? Przechowywanie żywności takiej jak jajka, jogurty i dżemy właśnie powinno odbywać się na tym poziomie. Jajka także można umieścić w specjalnym pojemniku na drzwiach lodówki. 

Szuflady znajdujące się na dole lodówki są natomiast zarezerwowane dla warzyw i owoców. Można tam też umieścić twarde sery długo dojrzewające. Należy jednak wtedy wziąć pod uwagę, że nie mogą znaleźć się tam żadne produkty chłonące zapachy. 

{"register":{"columns":[]}}