Mycie zabawek dziecięcych
11.04.2024
Kolorowe zabawki, klocki czy puzzle są nieodłącznym elementem każdego dnia dziecięcej radości. Niestety, poza tym że bawią i uczą, są także siedliskiem bakterii, grzybów, które ochoczo rozwijają się na ich powierzchni. Nie widać ich gołym okiem, dlatego nieświadomy niczego mały człowiek poprzez rączki transportuje je do swojego organizmu.
Ale by były bezpieczne - nie tylko powinny spełniać rygorystyczne normy. Powinny tez po prostu być czyste. Najlepiej myć je raz na tydzień. Oczywiście nie znaczy to, że mamy zignorować wszelakie zabrudzenia, które pojawią się podczas codziennego użytkowania. Dodatkowo należy też koniecznie wyczyścić zabawki, które upadły nam na ziemię w jakimś miejscu publicznym czy podczas spaceru, na zewnątrz.
Częściej powinniśmy też czyścić zabawki, jeśli dziecko jest chore - chodzi tutaj o przeziębienie czy np. popularną w żłobkach i przedszkolach "jelitówkę". Wtedy pamiętajmy nie tylko o dokładnym myciu i dezynfekcji zabawek, ale też o zmianie pościeli tuż po zakończonej chorobie. Najlepiej uprać ją w wysokiej temperaturze, czyli wygotować. Warto też przemyć zabawki, jeśli w naszym domu były inne dzieci, np. podczas imprezy urodzinowej.
W miarę możliwości trzymajmy zabawki w szczelnie zamykanych pojemnikach wygodnym rozwiązaniem jest też worek na zabawki. Wtedy będzie mniejsza szansa, że pokryje je kurz i zaatakują roztocza.
Czyszczenie zabawek z plastiku ?
Zabawki plastikowe stosunkowo łatwo umyć i zdezynfekować. Można to zrobić po prostu w wodzie z mydłem albo płynem do czyszczenia rzeczy dziecięcych. Można też wrzucić je do poszewki na poduszkę i wrzucić do pralki! Początek formularzaDół formularza
Jak czyścić zabawki drewniane?
O drewno trzeba zadbać. Takie zabawki są naprawdę trwałe, potrafią wiele przetrwać. Ale nie przetrwają nieodpowiedniej pielęgnacji- na przykład kiedy je zanurzymy w wodzie na dłużej, to mogą napęcznieć czy nawet popękać podczas procesu wysychania. Takich zabawek też nie wyparzamy i nie myjemy pod bieżącą wodą. Najlepiej potraktować je lekko wilgotną (nie mokrą) szmatką, przetrzeć po prostu i wysuszyć. A co z dezynfekcją? Należy ją wykonywać dość często. Ale bez obaw, sam proces jest prosty. Bierzemy bawełnianą szmatkę, moczymy ją w occie i przecieramy zabawki.
Jak czyścić zabawki do kąpieli?
Zabawki gumowe czy silikonowe, którymi dzieci bawią się w wannie mogą być prawdziwą kolonią bakterii. Szczególnie, jeśli nie obchodzimy się z nimi odpowiednio. Warto pamiętać, by po każdej kąpieli wylać z nich całą wodę, osuszyć i położyć w koszyku lub na ręczniku tak, by ewentualne resztki wody mogły wypłynąć. Żeby zapobiec dostawaniu się wody do tego typu zabawek przyda Wam się klej na gorąco. Warto nim zakryć dziurkę, która jest w zabawce. Pamiętajcie też, że jeśli tylko zobaczycie jakiekolwiek ciemne naloty wewnątrz zabawki (warto patrzeć pod światło), od razu należy wyrzucić zabawkę. Jest to bowiem znak, że w środku zabawki zdążyła zadomowić się już pleśń bądź grzyb.
Początek formularza
Dół formularza
Jak czyścić zabawki pluszowe?
Najprostszym, a przy tym najbardziej intuicyjnym sposobem, jest wrzucenie misia czy innej maskotki do pralki. Jeśli boimy się, że zabawka może się zniszczyć - umyjmy ją po prostu w misce z wodą i mydlinami. Pamiętajmy jednak o dokładnym wypłukaniu jej, żeby mydliny nie zostały nigdzie na powierzchni.
Możemy też skorzystać z gotowych sprejów
Ekologiczny spray do dezynfekcji zabawek dziecięcych oraz innych powierzchni, z którymi dziecko ma kontakt np. mebli, łóżeczka, parapetów, nie tylko świetnie doczyści pluszaki czy klocki.
Innym sposobem na wyczyszczenie pluszaków jest zadziałanie na nie sodą oczyszczoną. Bierzemy torebkę strunową - na tyle dużą, żeby misiek zmieścił się do środka. Wrzucamy go do środka, razem z dwiema łyżkami sody, zamykamy torebkę i mocno potrząsamy. Później zostawiamy zabawkę w środku na około godzinę i wyjmujemy, otrzepujemy i maskotka jest czysta.
Możemy też wrzucić misia do zamrażalnika wystarczy zapakować go do worka i wrzucić na całą noc.