Napoje energetyczne i ich wpływ na zdrowie
02.10.2023
Napoje energetyzujące dedykowane są głównie dla osób DOROSŁYCH narażonych na bycie w stanie pełnej gotowości psychicznej jak i fizycznej przez dłuższy czas, chcących zminimalizować uczucie zmęczenia i senność oraz chcących „zmusić” swój organizm do maksymalnego wysiłku. Spożywają je np. osoby pełniące nocne dyżury, kierowcy pokonujących długie trasy oraz dorośli i studenci, którzy muszą opanować dużą partię materiału, czy też muszą zmobilizować się do wykonania trudnego zadania w krótkim czasie.
Spożywanie napojów energetyzujących odradza się:
-
dzieciom i młodzieży,
-
kobietom w ciąży i karmiącym,
-
osobom mającym podwyższone ciśnienie krwi,
-
chorym na cukrzycę,
-
osobom z arytmią serca
-
oraz osobom wrażliwym na któryś ze składników występujących w napoju.
Zdarza się jednak, że ten produkt jest konsumowany przez dzieci i młodzież. Napoje energetyczne stosowane w nadmiarze sieją spustoszenie w organizmie. Najczęstsze objawy przedawkowania energetyków to między innymi: przyspieszone tętno, kołatanie w klatce piersiowej i poczucie duszności, drżenie rąk, roztrzęsienie.
Natomiast groźniejsze jest to, czego od razu nie zauważymy - odwodnienie organizmu, wypłukiwanie magnezu i wapnia, uszkodzenie wątroby. W szczególnie groźnych przypadkach możemy obserwować mdłości, wymioty, napady padaczkowe, zaburzenia oddechowe. Niestety coraz więcej młodych ludzi trafia z takimi właśnie objawami do lekarzy.
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.