W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebieski Listopad. Miesiąc profilaktyki raka prostaty i jąder.

12.11.2024

nieblistop

Listopad na całym świecie jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem prostaty i rakiem jąder.

Rak prostaty zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności w skali światowej, w Polsce jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn. Często rozwija się bezobjawowo, a jeśli symptomy występują, zwykle nie są kojarzone bezpośrednio z nim. Należą do nich m.in. częstomocz czy uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu.

Rak jądra to groźna choroba i jednocześnie jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u młodych mężczyzn. Podobnie jak przy raku prostaty, istnieje duża szansa na wyleczenie przy odpowiednio wczesnym wykryciu.

Kluczową rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa tak często podkreślana przez nas profilaktyka, która opiera się na systematyczności. Każdy mężczyzna po 15. roku życia powinien wykonywać samobadanie jąder (tak samo jak kobietom zaleca się regularne samobadanie piersi). Wystarczy poświęcić na nie kilka minut raz w miesiącu. Wszelkie nieprawidłowości, takie jak guzki, zmiana napięcia skóry, kształtu czy też wielkości narządu powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą. Dodatkowo, raz w roku panowie powinni wybrać się na spotkanie z urologiem.

 

Samobadanie jąder

  1. Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.

  2. Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.

  3. Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.

  4. Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.

  5. Pamiętaj, że choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami tj. bólem podbrzusza.

  6. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.

 

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają: niebolesną opuchliznę jądra, zmiany w konsystencji jądra, obecność guzka w jądrze, pobolewanie jądra, uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra, a rzadziej także ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

Zarówno raka jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania i w żadnym razie nie jest to żaden „wyrok“. Jednak kluczowe jest wyrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.

 

Źródła:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-raka-prostaty-i-jader

https://mrdiagnostic.pl/mrdiagnostic/aktualnosc/kampania-movember-w-polsce

{"register":{"columns":[]}}