W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otyłość dzieci

06.02.2024

otyłość

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Z badań wynika, że znacząca część dzieci i młodzieży z otyłością, w dorosłości również będzie zmagała się z nieprawidłową masą ciała. Osoby otyłe są bardziej narażone na choroby pogarszające jakość życia i skracające jego długość Otyłość ma również negatywny wpływ na sferę psychologiczną człowieka.

 

Przyczyny otyłości:

  • nieregularne posiłki - zwiększają tendencję do podjadania
  • siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna
  • duże spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje)
  • jedzenie wysokoprzetworzonej żywności (fast food, gotowe dania)

 

Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób i może mieć wpływ na skrócenie życia. Ma również znaczenie dla zdrowia psychicznego. Niektóre dzieci z nadmierną masą ciała są bardziej samokrytyczne i mają niską samoocenę. Częściej spotykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników. W przypadku dzieci leczenie otyłości opiera się głównie na wprowadzeniu diety opartej na zasadach zdrowego żywienia. Nie stosuje się skrajnie restrykcyjnych i niedoborowych diet. Głównym celem leczenia jest poprawa stanu zdrowia

Jak zapobiegać?

Otyłość jest chorobą, która zwykle rozwija się powoli. Dlatego postaraj się rozpocząć działania profilaktyczne już na etapie rozpoznania lekkiej nadwagi u dziecka. Nie zmieni ono swojego stylu życia, jeśli pozostali członkowie rodziny go nie wesprą. Dawajcie sobie dobry przykład.

  • Jedzcie regularnie 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, w spokojnej atmosferze, a nie przed telewizorem – starajcie się znaleźć czas na wspólne posiłki, na przykład rano lub wieczorem oraz w weekendy.
  • Poinformujcie nauczycieli i opiekunów, że dziecko ma zalecone zasady żywienia i poproście o ich przestrzeganie.
  • Rozmawiajcie z dziećmi o tym, co jadły w ciągu dnia – to je zmobilizuje do kontroli jedzenia.
  • Zadbajcie o to, by w każdym posiłku połowę talerza stanowiły warzywa lub owoce.
  • Zadbajcie o odpowiednią jakość i długość snu.
  • Nie nagradzajcie siebie i nie pocieszajcie słodyczami – zamiast tego możecie pójść razem do kina, muzeum, na łyżwy czy trampoliny.
  • Bądźcie aktywni – ćwiczcie razem (o ile to możliwe). Uprawiajcie ulubione sporty (co najmniej 60 minut dziennie). Chodźcie na spacery.

Gotowe bezpłatne jadłospisy, porady dla całej rodziny i plany żywieniowe, w tym plan dla osób z nadwagą i otyłością znajdziesz na portalu Diety NFZ

Jeśli widzisz ten problem u swoich dzieci, nie bagatelizuj go. Przekonanie, że dzieci same „wyrosną” z nadwagi lub otyłości prowadzi do nasilenia choroby. 80% otyłych nastolatków będzie borykało się z tym problemem w dorosłym życiu.

Źródło: pacjent.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}