W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

pluca

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obchodzony jest corocznie od 2002 roku w ramach programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI). Celem obchodów jest popularyzacja wiedzy na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), profilaktyki tej choroby oraz metod leczenia.

POChP to powszechna przewlekła choroba płuc, której można zapobiegać i którą można leczyć. Charakteryzuje się ona trwałym, postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i wiąże się z nasiloną przewlekłą odpowiedzią zapalną dróg oddechowych i płuc na szkodliwe cząstki lub gazy. Schorzenie to występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn na całym świecie i stanowi trzecią przyczynę zgonów na świecie.

Do typowych objawów POChP zalicza się:

  • duszność lub trudności w oddychaniu,
  • przewlekły kaszel, często z flegmą,
  • zmęczenie.

W przypadku zauważenia, któregokolwiek z niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnym), w celu przebadania swoich płuc. Podstawowym badaniem określającym ich stan jest spirometria, czyli pomiar pojemności płuc. Diagnostyka POChP jest dość łatwa, a samo badanie jest bardzo proste — najpierw wydychamy powietrze, a potem nabieramy jak najwięcej powietrza w płuca. Do ust bierzemy jednorazowy ustnik połączony ze spirometrem. Przez 6 sekund wydychamy powietrze i dzięki temu zmierzona zostaje pojemność życiowa płuc, czyli największa objętość powietrza, jaką człowiek może nabrać w płuca po najgłębszym wdechu.

POChP często współistnieje z innymi chorobami takimi jak choroby serca, osteoporoza, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, rak płuc, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia pamięci.

Jak poprawić ogólne zdrowie i spowolnić rozwój POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest chorobą nieuleczalną, jednak wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne w celu spowolnienia postępu objawów chorobowych i ograniczenie zaostrzeń POChP. Pomocne w poprawie ogólnego zdrowia, spowolnieniu rozwoju POChP i zwiększeniu tolerancji wysiłku są:

  • zaprzestanie palenia tytoniu
  • unikanie przebywania w zanieczyszczonych, zadymionych pomieszczeniach
  • podejmowanie systematycznej aktywność fizyczna dostosowana do swoich możliwości i stanu swojego zdrowia
  • ograniczenie ryzyka rozwoju infekcji płuc poprzez m.in. szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom, grypie i koronawirusowi
  • korzystanie z programów rehabilitacji oddechowej dedykowanej chorym na POChP mająca na celu poprawę funkcjonowania i jakości życia osób chorych (w tym: nauka oddechu, porady dotyczące diety i ćwiczeń)
  • przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza

 

Źródło:

  1. https://www.cdc.gov/copd/index.html
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/chronic-obstructive-pulmonary-disease-(copd)
  3. https://goldcopd.org/world-copd-day-2022/

 

{"register":{"columns":[]}}