Zbieractwo
18.09.2023
Czym jest zbieractwo?
Zbieractwo to zaburzenie, które polega na nadmiernym nabywaniu różnego rodzaju przedmiotów, które postrzegane są jako nieużyteczne lub o niskiej wartości oraz trudnościach w pozbywaniu się ich. Z biegiem czasu liczba nagromadzonych przedmiotów osiąga taką skalę, że uniemożliwia zarówno pacjentowi, jak i współzamieszkującym swobodne korzystanie z mieszkania. Może to prowadzić do licznych konfliktów rodzinnych, ale również społecznych, finansowych, prawnych oraz zdrowotnych i epidemiologicznych, co w konsekwencji doprowadza do znaczącego spadku jakości życia oraz codziennego funkcjonowania pacjenta. Obecnie szacuje się, że z problemem zbieractwa boryka się 2-6% społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych oraz Europie.
Najczęściej występujące objawy to:
-
zbieranie ogromnej ilości przedmiotów, często o małej wartości, np. czasopisma, stare długopisy itp.,
-
brak organizacji w zbieranych przedmiotach
-
brak zdolność do wprowadzenia porządku w swojej kolekcji
-
duży opór w wyrzucaniu czegokolwiek
-
trudności w podejmowaniu decyzji
-
trudności w codziennych sytuacjach, takich jak sprzątanie, gotowanie
-
zaniedbane relacje rodzinne
Leczenie
Podstawową metodą leczenia zbieractwa jest podjęcie psychoterapii - najczęściej najwłaściwszym wyborem jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, jednakże w zależności od indywidualnych preferencji stosowane są również inne metody psychoterapeutyczne.
Źródło:
Psychiatr. Pol. 2019; 53(1): 161–166 PL ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE) “Zbieractwo a uszkodzenie móżdżku. Opis przypadku - Hoarding disorder and cerebellum damage. A case study” Karolina Sapota, Tadeusz Nasierowski - Warszawski Uniwersytet Medyczny, Katedra i Klinika Psychiatryczna
https://psychocare.pl/leczenie-i-opieka-specjalisty/zaburzenia-kompulsywne/zaburzenia-zbieractwa/