Zdrowie mężczyzn
12.03.2024
Mężczyźni najczęściej odwiedzają gabinety lekarskie dopiero wtedy, gdy z ich zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Dane GUS z ostatnich lat dowodzą, że mężczyźni dużo rzadziej niż kobiety korzystają z porad lekarza. W ostatniej dekadzie odsetek panów chodzących do lekarza wynosił 55-64 proc., podczas gdy w przypadku pań był on ok. 10 proc. większy.
Jednocześnie statystyki medyczne pokazują, że to mężczyźni chorują częściej – najpoważniejsze z dolegliwości, będące przyczyną zgonów tej płci, to choroby układu krążenia (40,8 proc.) oraz nowotwory złośliwe (25,9 proc.). Niewątpliwie niechęć mężczyzn do wizyt lekarskich jest jedną z przyczyn ich krótszego średnio o 8 lat życia, niż w przypadku kobiet.
Wykonując badania profilaktyczne, dbasz o siebie, kontrolujesz stan najważniejszych układów i narządów, a w przypadku nieprawidłowych wyników będziesz mieć szansę na szybkie włączenie leczenia i zapobieganie powikłaniom. Dbasz również o swoją rodzinę, nie pozwalając, by choroba pokrzyżowała Twoje plany i odebrała Wam spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz radość z bycia razem.
Zapobiegaj chorobie, postaw na profilaktykę
- Odżywiaj się zdrowo.
- Uprawiaj regularną aktywność fizyczną i unikaj siedzącego trybu życia.
- Rzuć palenie, ogranicz spożywanie alkoholu.
- Wykonuj samobadanie jądra i prącia.
- Raz w roku wykonuj podstawowe badania tj.: morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram.
- Po 40 roku życia regularnie badaj prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa otrzymasz od lekarza POZ.
- Po 60 roku życia raz w roku wykonuj USG jamy brzusznej w celu oceny m.in. nerek i pęcherza moczowego.
- W razie niepokojących objawów zgłoś się do poradni onkologicznej. Do onkologa nie potrzebujesz skierowania.
Profilaktyka to najskuteczniejsza metoda walki o zdrowie, dlatego podejmij rękawicę już dziś.