W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy wiesz, że.... - kampania profilaktyczna HIV/AIDS

Baner HIV AIDS

Krajowe Centrum ds. AIDS realizuje kolejną odsłonę działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem "Czy wiesz, że...", będącej kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020 r.

Cele kampanii:

  1. Zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PrEP, PEP, profilaktyka wertykalna oraz leczenie antyretrowirusowe (ARV):
  • PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.
  • PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.
  • Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.
  • Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.
  1. Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej diagnostyki:
  • Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV (i innych STIs).
  • Test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/.
  1. Rozpropagowanie informacji o:

Kampania skierowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grup wiekowych 18-34 lata oraz 35-49 lat.

Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/czywieszze/   

Materiały

Plakat - Profilaktyka wertykalna - zapobieganie HIV u dzieci matek zakażonych HIV
Plakat - PrEP Profilaktyka farmakologiczna przed narażeniem na zakażenie HIV
Plakat - PEP Profilaktyka farmakologiczna po narażeniu na zakażenie HIV
Plakat - Zakażenie HIV nie przekreśla Twojego życia

{"register":{"columns":[]}}