W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narażenie na radon – materiały

Baner Radon

Całkowita dawka skuteczna otrzymywana przez statystycznego mieszkańca Polski to 3,86 mSv w ciągu roku, z czego około jedna trzecia tej wartości pochodzi od naturalnego źródła promieniowania jakim jest narażenie na radon i produkty jego rozpadu. Występowanie radonu związane jest z naturalnymi szeregami promieniotwórczymi spontanicznych przemian jądrowych nuklidów znajdujących się w skorupie ziemskiej. Spośród czterech naturalnych izotopów, dominuje izotop 222Rn, powszechnie zwany radonem, którego okres półrozpadu wynosi 3,82 dni. Radon jest w normalnych warunkach gazem, co w połączeniu z dostatecznie długim okresem półrozpadu sprawia, że jego atomy mogą wydostać się ze skorupy ziemskiej do atmosfery i hydrosfery, dzięki czemu jest on stałym składnikiem powietrza atmosferycznego. To, co czyni go tak niebezpiecznym to fakt, że tworzy szereg krótkożyciowych pochodnych, które z powietrzem są wdychane do płuc i emitują niebezpieczne dla organizmu promieniowanie alfa.

Promieniowanie jonizujące pochodzące od radonu i jego pochodnych, w zależności
od położenia geograficznego, stanowi ok. 40-55% całkowitej efektywnej dawki rocznej, jaką otrzymuje człowiek, dlatego też jest to ważny problem z punktu widzenia ochrony radiologicznej. Radon jest uznawany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako czynnik rakotwórczy klasy 1. Z zebranych na dużą skalę badań epidemiologicznych uzyskano dowody, że istnieje liniowy związek między długoterminową ekspozycją na radon i ryzykiem występowania raka płuc.

Materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące zagadnień związanych z radonem są dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/narazenie-na-radon-i-produkty-jego-rozpadu

{"register":{"columns":[]}}