Informacje ogólne nt. szczepień
Szczepienia to kwestia odpowiedzialności za zdrowie swoje, rodziny a także całej populacji, są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom:
- szczepienia ratują życie,
- szczepienia powinny być dostępne dla wszystkich,
- szczepienia zapobiegają wybuchom epidemii chorób zakaźnych,
- choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych mogą być kontrolowane i wyeliminowane,
- choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych nadal powodują śmierć,
- zapewnienie dzieciom bezpiecznych, skutecznych oraz tanich szczepionek powinno być kluczowym elementem dobrego systemu opieki zdrowotnej,
- szczepienia są opłacalne – mają dobry stosunek kosztów do skuteczności.
Szczepionki zawierają żywe, o osłabionej zjadliwości lub zabite drobnoustroje lub ich fragmenty, które po wprowadzeniu do organizmu wywołują odpowiedź układu odpornościowego przeciw określonym czynnikom chorobotwórczym. Stosowanie szczepień jest szczególnie istotne w zapobieganiu chorobom wirusowym, które z reguły nie mają skutecznego leczenia farmakologicznego.
Korzyści ze stosowania szczepionek są nie do przecenienia. Dziś nie można sobie wyobrazić epidemii, która wyludnia całe wsie i miasta, zabijając ponad 20 milionów ludzi. A działo się tak w wyniku pandemii grypy niecałe 100 lat temu, po pierwszej wojnie światowej!
Korzyści, jakie płyną ze szczepień zauważalne są zarówno w skali mikro jak i makro: korzysta osoba zaszczepiona (bo nie choruje, nie płaci za leki, a zaszczepione dzieci nie opuszczają zajęć w szkole), rodzina i znajomi (bo nie dochodzi do przenoszenia choroby) oraz całe społeczeństwo i państwo (nie ma potrzeby obciążania budżetu kosztami leczenia chorób i ich powikłań, pracujemy płacąc podatki zamiast eksploatować pracodawcę i ZUS przebywając na zwolnieniu lekarskim).
Tylko szczepionki mają zdolność do zapobiegania i zwalczania chorób, do łagodzenia ich przebiegu, do ochrony przed powikłaniami i kalectwem, do chronienia ludzi szczególnie podatnych na zachorowanie. Szczepionki zapewniają to wszystko w sposób opłacalny i wydajny, z korzyścią dla społeczeństw, rządów, rodzin, pracodawców i pojedynczych osób. Według danych szacunkowych WHO, każdego roku szczepienia zapobiegają około 3 milionom zgonów, a 750 000 dzieci ratują od kalectwa.
Największym osiągnięciem masowych szczepień jest eradykacja (zlikwidowanie) ospy prawdziwej na poziomie globalnym, ponadto eliminacja takich chorób jak polio (choroba Heinego-Medina), odra, błonica – choroby te są dziś rzadkością. Warunkiem osiągnięcia takich celów jest wysoki poziom wyszczepialności, czyli powszechność szczepień. Jednak nawet częściowa wyszczepialność zwiększa bezpieczeństwo tych osób, które się nie szczepią – spada ryzyko, że będą miały kontakt z osobami chorymi.
W Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne dla pacjenta są szczepienia przeciw wzw B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Haemophilus infuenzae typu B, odrze, śwince, różyczce, a także, w przypadku tzw. grup ryzyka, przeciwko ospie wietrznej i pneumokokom.
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie więcej na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać bezpośrednio lub pod numerem telefonu 34 344 9972.
Informacje o szczepieniach i szczepionkach można uzyskać również na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii – na portalu https://szczepienia.pzh.gov.pl