W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje ogólne na temat szczepień

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych i przyczyniły się w znacznej mierze do ogromnego skoku cywilizacyjnego, jakiego doświadczyła ludzkość w ciągu ostatniego wieku. Wprowadzenie powszechnych programów szczepień ochronnych pozwoliło wyeliminować niektóre choroby zakaźne oraz znacznie osłabić przebieg wielu innych, występujących zarówno lokalnie, jak i na skalę ogólnoświatową.

Za pomocą szczepień osiągnięto spektakularne sukcesy wykorzenienia najgroźniejszej plagi ludzkości, jaką była ospa prawdziwa. Jesteśmy bliscy osiągnięcia kolejnych sukcesów: eradykacji poliomyelitis (choroby Heinego-Medina), odry i różyczki wrodzonej. Masowe szczepienia ludności Polski doprowadziły do znacznego ograniczenia ryzyka zachorowania m.in. na błonicę oraz wirusowe zapalenia wątroby typu B.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw wybranym chorobom zakaźnym zmniejsza zarówno indywidualne, jak i społeczne skutki związane z ciężkimi zdrowotnymi następstwami chorób zakaźnych.

Kalendarz szczepień ochronnych ewoluuje zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i systematycznie jest rozszerzany w miarę pojawiania się dostępu do nowych szczepionek, z uwzględnieniem możliwości finansowych budżetu Ministra Zdrowia.

Program Szczepień Ochronnych ma charakter wieloletni, bowiem tylko poprzez długoterminową, systematyczną realizację szczepień możliwe jest zapobieganie epidemiom. Natomiast corocznie w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych określane są wytyczne dla wykonawców szczepień dotyczące terminów przeprowadzania powszechnych szczepień kalendarzowych dzieci i młodzieży oraz szczególnych przesłanek epidemiologicznych i klinicznych w zakresie realizacji szczepień w wybranych grupach ryzyka oraz wykonywania szczepień poekspozycyjnych.

W Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne dla pacjenta są szczepienia przeciw WZW typu B, gruźlicy, rotawirusom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus infuenzae typu B, odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, a także w określonych przypadkach przeciwko ospie wietrznej, HPV, grypie i Covid-19.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie więcej na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można uzyskać bezpośrednio lub pod numerem telefonu 34 344 99 73.

Informacje o szczepieniach i szczepionkach można uzyskać również na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH na portalu https://szczepienia.pzh.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}