W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program - Trzymaj Formę

Ogólnopolski program edukacyjny „Trzymaj Formę!” promuje zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną wśród młodzieży szkolnej. Tematyka programu wynika z problemu epidemii nadwagi i otyłości ludności krajów rozwiniętych i rozwijających się.

Ponieważ odżywianie się jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie człowieka, jego rozwój psychofizyczny, zdolność uczenia się, samopoczucie i stan emocjonalny - program „Trzymaj Formę!” jest skierowany do młodych ludzi najbardziej narażonych na skutki nieprawidłowego żywienia.

Program  współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności” na zasadzie partnerstwa sektora publiczno-prywatnego.

Program „Trzymaj Formę!” został uznany przez Europejską Platformę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia za wzorcowy przykład realizacji programów edukacyjnych na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego przy szerokim zaangażowaniu strony rządowej, świata nauki oraz sektora prywatnego. W ramach zainicjowanego przez Komisję Europejską projektu „Obesity Governance” program „Trzymaj Formę!” zyskał miano jednej z czterech najlepszych inicjatyw w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.

Na terenie powiatu częstochowskiego program został objęty Honorowym Patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie oraz zyskał rekomendacje Urzędu Miasta Częstochowy, Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie i Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

O efektywności programu „Trzymaj Formę!” świadczą wyniki monitoringu przeprowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz ewaluacja w subregionie częstochowskim, która wykazała, iż cieszy się on dużym zainteresowaniem kadry pedagogicznej oraz dzieci  i młodzieży szkolnej. Uczniowie szkół, w których program jest realizowany zmieniają swoje nawyki żywieniowe i stają się bardziej otwarci na aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Cel główny:

Poprawa sposobu odżywiania młodzieży.

Cele szczegółowe:

  • Zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
  • Dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
  • Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej.
  • Rozszerzanie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty.
  • Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.

Adresaci programu:

  • Uczniowie klas V, VI, VII, VIII;
  • Rodzice, opiekunowie.

Uczestnicy programu:

  • Dyrekcje szkół, nauczyciele, społeczność szkolna;
  • Pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania;
  • Władze lokalne oraz inni wg możliwości i potrzeb środowiskowych.

Zasadnicze działania:

Edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Metodyka programu:

Realizacja programu odbywa się według jednolitych założeń merytorycznych i organizacyjnych, w oparciu o metodę projektu, która w sposób interdyscyplinarny łączy aktywność uczniów i ich oczekiwania ze zdobywaniem konkretnych umiejętności oraz kształtowaniem postaw i zwiększaniem zainteresowania problematyką prozdrowotną środowiska szkolnego, rodzinnego i lokalnego.

{"register":{"columns":[]}}