Fontanny
12.06.2024
Należy pamiętać, iż z uwagi na ogólnodostępny charakter, woda w fontannie zawiera zanieczyszczenia bakteriologiczne i mechaniczne, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zamknięty obieg wody w fontannach sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Zanieczyszczenie wody może nastąpić na skutek mycia ciała i prania odzieży czy zaśmiecania zbiorników, np. resztkami jedzenia.
Do pogorszenia stanu sanitarnego wody przyczyniają się także korzystające z wody w fontannach zwierzęta, tj. ptaki, psy czy koty oraz spływy wody deszczowej, które niosą ze sobą bakterie wymywane z atmosfery lub z tras komunikacyjnych
Za typowe mikroorganizmy wskaźnikowe stanu sanitarnego wód uważa się: bakterie grupy coli, bakterie grupy coli typu kałowego i enterokoki kałowe, które stanowiąc źródło skażenia fekalnego mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych.
Aerozole unoszące się w pobliżu fontann w okresie panowania wysokich temperatur powietrza mogą w dogodnych warunkach (temperatura wody 25-45 stopni C) , brak stosowania dezynfekcji wody, pozostawienie biofilmu na powierzchni instalacji) stanowić źródło zakażenia bakteriami Legionella sp. Bakterie te u człowieka wywołują chorobę legionistów pod postacią zapalenia płuc lub gorączki Pontiac, a do zakażenia dochodzi drogą wziewną.
Warto pamiętać, iż korzystanie wbrew zakazom z wody w fontannach może powodować zatrucia, choroby pasożytnicze, alergie skórne czy grzybiczne.