W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w związku ze zgłoszeniami zmian skórnych po kąpieli w jeziorze Drawsko

19.07.2023

Komunikat

Komunikat w związku ze zgłoszeniami zmian skórnych po kąpieli w jeziorze Drawsko

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim w dniu 14.07.2023 r. wydał orzeczenie o przydatności wody do kąpieli na ww. kąpielisku w zakresie badanych parametrów mikrobiologicznych, tj. Escherichia coli (jtk/100 ml) i enterokoki (jtk/100 ml) w związku z nie przekroczeniem obowiązujących norm zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli w kierunku określonych parametrów mikrobiologicznych.

Zgłoszenia objawów wysypki skórnej występującej po kąpieli w jeziorze Drawsko przy ul. Drahimskiej w Czaplinku nie pozostają w związku z badanymi parametrami.

W celu potwierdzenia przypuszczeń nt. możliwych przyczyn wystąpienia zmian skórnych po kąpieli w jeziorze należałoby przeprowadzić badania wybiegające poza zakres i kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ze względu na długotrwały okres wysokich temperatur powietrza i temperatury wody ponad 20° C mogą podczas kąpieli osób w kąpieliskach naturalnych (jeziorach) wystąpić dermatologiczne podrażnienia w formie okrągłych obrzęków oraz bąbelków połączonych z gwałtownym świądem. Ww. reakcje alergiczne skóry wywołane mogą być przez pojawiające się okresowo na jeziorach cerkarie - larwy przywr z rodzaju Trichobilharzia, które rozwijają się tam gdzie jest dużo ślimaków wodnych oraz ptaków wodnych. Duże ryzyko wystąpienia przywr występuje w zbiornikach wodnych, które posiadają odpowiednią linię brzegową z liczną roślinnością oraz które w miejscach wykorzystywanych do kąpieli charakteryzują się płytkimi obszarami łatwo nagrzewającymi się.

Badanie wody w kąpieliskach na obecność cerkarii nie jest możliwe. Doświadczenie pokazuje, że obecność cerkarii maleje wraz ze spadkiem temperatury wody.
Wystąpienie cerkarii nie wpływa na ocenę jakości wody w kąpieliskach zgodnie z wymaganiami ww. rozporządzenia, jednakże w przypadku podrażnień dermatologicznych mogą zachodzić przesłanki do unikania kąpieli z innych przyczyn.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim zaleca:
− kąpiel w głębszych partiach zbiornika z dala od płytkiej linii brzegowej,
− unikania kąpieli w płytkiej wodzie o bogatej roślinności,
− bezpośrednio po kąpieli w kąpielisku dokładne umycie ciała pod prysznicem,
− zmianę strojów kąpielowych po wyjściu z wody,
− wycieranie ciała ręcznikiem do sucha,
− unikanie kąpieli w zbiornikach wodnych, w których jest podejrzenie wystąpienia przywr oraz brodzenia na bagnistych terenach gdzie znajduje się liczna populacja ślimaków i ptaków wodnych.

Nie zaleca się dokarmiania ptactwa wodnego w okolicach miejsc wykorzystywanych do kąpieli. 

Materiały

Komunikat w związku ze zgłoszeniami zmian skórnych po kąpieli w jeziorze Drawsko
komunikat​_czaplinek.pdf 0.42MB
PARAZYTOZA O CHARAKTERZE WYSYPKI SKÓRNEJ - tzw. ,,świąd pływaka”
przywra​_2023.pdf 0.44MB
{"register":{"columns":[]}}