MOVEMBER – miesiąc niebieskiej wstążeczki
06.11.2024
Listopad na całym świecie jest miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z rakiem prostaty i rakiem jąder.
Rak prostaty zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności w skali światowej, w Polsce jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn. Często rozwija się bezobjawowo, a jeśli symptomy występują, zwykle nie są kojarzone bezpośrednio z nim. Należą do nich m.in. częstomocz czy uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu.
Rak jądra to groźna choroba i jednocześnie jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u młodych mężczyzn. Podobnie jak przy raku prostaty, istnieje duża szansa na wyleczenie przy odpowiednio wczesnym wykryciu.
Kluczową rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa tak często podkreślana przez nas profilaktyka, która opiera się na systematyczności. Każdy mężczyzna po 15. roku życia powinien wykonywać samobadanie jąder (tak samo jak kobietom zaleca się regularne samobadanie piersi). Wystarczy poświęcić na nie kilka minut raz w miesiącu. Wszelkie nieprawidłowości, takie jak guzki, zmiana napięcia skóry, kształtu czy też wielkości narządu powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą. Dodatkowo, raz w roku panowie powinni wybrać się na spotkanie z urologiem.
Badajmy się!
W dniu 6 listopada 2024 roku w ramach kampanii „Bądź swoim bohaterem - MOVEMBER 2024” (jako drugi etap realizacji interwencji nieprogramowej PSSE w Drawsku Pomorskim „Profilaktyka chorób nowotworowych” i w nawiązaniu do akcji „Bądź swoją bohaterką – październik miesiącem różowej wstążeczki”) odbyła się prozdrowotna impreza środowiskowa – event ze stoiskami edukacyjnymi dla lokalnej społeczności.
W siedzibie Przychodni Lekarskiej Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty AHOP S.A. w Drawsku Pomorskim, przy ul. Bolesława Chrobrego 4, zorganizowane zostały stoiska edukacyjne Promocji Zdrowia PSSE w Drawsku Pomorskim i Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie, na których można było dowiedzieć się o programach profilaktycznych i badaniach dla pacjentów – pań i panów, nauczyć się i przećwiczyć techniki samobadania piersi i jąder na fantomach tych narządów jako podstawowe narzędzie w profilaktyce groźnych chorób.
Specjaliści ze Szczecina wykonywali pomiary masy, składu ciała i określenia „wieku biologicznego” organizmu. Promotor zdrowia PSSE zachęcał do regularnych badań kontrolnych i profilaktycznych, m.in. do korzystania z dostępnych w ZCO w Szczecinie programów dla wybranych grup pacjentów w dedykowanych projektach MZ pn. „Badam się – mam pewność”, prezentował i wręczał informatory i materiały edukacyjne Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Stoiska odwiedziły 42 osoby.
Materiały edukacyjne : 25 pakietów x 7 szt. ulotek MZ „Mam pewność – badam się”, 25 x 2 szt. karty A4 wydruk własny „Samobadanie dla Panów”, („Co to jest rak piersi?”, „Co to jest rak szyjki macicy?”, „Jak zapobiegać rakowi jelita grubego?”, „Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka!”, „Palenie papierosów powoduje raka”, „Jak chronić się przed rakiem?”, „Czym są nowotwory złośliwe skóry? Co to jest czerniak?”) - 7 x 25 = 175 szt., – razem 225 szt.