Sezon grzybowy
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pom. informuje, że aby stworzyć możliwość konsultacji dla społeczeństwa w czasie sezonu grzybowego dyżurować będą pracownicy PSSE w Drawsku Pomorskim oraz PSSE w Łobzie – klasyfikatorzy grzybów świeżych tj. w terminie od 02.09.2024r. do 08.09.2024r. w godz. 10:00 do 12:00 w siedzibie PSSE w Łobzie, ul. Niepodległości 66/2, 73-150 Łobez oraz pod nr tel. 91 397 45 42 oraz w terminie od 09.09.2024r. do 15.10.2024r. w godz. 07.25 do 8:30 w siedzibie PSSE w Drawsku Pomorskim, ul. Jana Sobieskiego 1 oraz pod nr tel. 94 3636195.
W rejestrze zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajdują się 2 punkty skupu grzybów.
Warunki, jakie należy spełnić przy obrocie grzybami zawarte są w podanych poniżej aktach prawnych:
- Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006r. (tekst jednolity Dz. U. 2023, poz. 1448);
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby (tekst jednolity Dz. U. z 2023r. poz. 2237).
- W rozporządzeniu zawarto informacje dotyczące powyższych zagadnień:
§ 3. 1. Podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące działalność w zakresie skupu grzybów rosnących w warunkach naturalnych, oraz podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa grzybów, zwane dalej są obowiązane posiadać atesty na grzyby: świeże, których ocena pod kątem spełniania wymagań określonych w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, jest dokonywana przez grzyboznawcę lub klasyfikatora grzybów; suszonych, pozyskiwanych z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, których ocena pod kątem spełniania wymagań określonych w art. 42 ust. 3 ustawy jest dokonywana przez grzyboznawcę. Zakłady przetwórcze są obowiązane zapewnić nadzór grzyboznawcy nad procesem technologicznym przetwórstwa grzybów.
§ 4. 1. Grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, oraz grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi finalnemu wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach; pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone.
§ 5. 1. Wzór atestu na grzyby świeże określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. Wzór atestu na grzyby suszone określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 6. Grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, przeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego, są wprowadzane do obrotu w opakowaniu. Postępowanie w przypadku zatrucia grzybami.
Przy pierwszych objawach zatrucia jak:
wymioty, biegunka, które wystąpiły od zjedzenia grzybów po 3, 6 a nawet 24 h (te ostatnie zatrucia są najgroźniejsze) należy zgłosić się do lekarza lub do szpitala!
Nie należy leczyć się domowymi sposobami !
Natychmiast sprowokować wymioty, poprzez wypicie ciepłej wody z solą (dorośli 200-300 ml, dzieci 100 ml wody lekko osolonej) i podrażnienie tylnej ściany gardła.
Zabezpieczyć ten materiał (wymiociny, popłuczyny) oraz resztki niespożytej potrawy i obierzyny do badania mykologicznego. Pozwoli to na precyzyjną diagnozę. - Wszystkie osoby, które jadły to samo danie, powinny poddać się kontroli lekarskiej, nawet jeśli (jeszcze) nie odczuwają żadnych dolegliwości. - Nie należy choremu podawać alkoholu oraz mleka (tłuszcze ułatwiają wchłanianie niektórych substancji toksycznych do krwi).
Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim ponadto zachęca do zapoznania się z kampanią Bezpieczne Wakacje – Przepis GIS Czas na grzybobranie!