Zbadaj się! Movember 2023
16.11.2023
Zbadaj się! Movember 2023
Zbadaj się! Movember 2023
Miesiąc listopad to czas działań profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych w szczególności do PANÓW. Samobadanie jąder to ważna praktyka zdrowotna, która ma na celu wykrycie ewentualnych zmian. Jest to istotne ze względu na możliwość wczesnego wykrycia raka, który jest jednym z najczęstszych i jednocześnie najłatwiej uleczalnych typów nowotworów u młodych mężczyzn. Wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 100%. Występuje najczęściej u chłopców i mężczyzn pomiędzy 15 a 40 rokiem życia.
Metoda „samobadania” :
- Wykonuj samobadanie przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej podczas lub po ciepłej kąpieli, ponieważ ciepło powoduje, że skóra jest bardziej rozluźniona, co ułatwia badanie.
- Stań lub usiądź w wygodnej pozycji. Znajdź wygodne miejsce, gdzie będziesz mógł spokojnie dokładnie się zbadać.
- Spójrz na swoje ciało w lustrze. Delikatnie podnieś jedno jądro w dłoni i zbadaj je na obecność jakichkolwiek guzków, twardości, opuchlizny lub nieprawidłowości. Powtórz ten krok z drugim jądrem.
- Sprawdź struktury znajdujące się nad jądrami. Upewnij się, że nie ma na nich żadnych nieprawidłowości.
- Zwróć uwagę na ewentualne bóle. Jeśli odczuwasz ból, dyskomfort, czy jakiekolwiek nieprawidłowości podczas samobadania, skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej.
Pamiętaj, że samobadanie jąder nie jest substytutem regularnych badań u lekarza. Zaleca się, aby młodzi mężczyźni samobadali się regularnie oraz odwiedzali lekarza w celu przeprowadzenia badania fizycznego przynajmniej raz do roku. Wczesne wykrycie raka może znacząco poprawić szanse na skuteczne leczenie.
Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.
Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.
Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:
- nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego
- nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
- spełniasz kryterium wiekowe:
- 50-65 lat
- 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia (Rodzic, Rodzeństwo) miał diagnozę nowotworu jelita grubego.
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są także współfinansowane z Funduszy Europejskich. W badaniach tych mogą wziąć udział m.in. osoby poniżej 40 roku życia, spełniające określone kryteria.