Kampania "Mój pierwszy raz"
Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mój pierwszy raz”
Wiesz, że jedynie ok. 10% dorosłych Polaków ma swój pierwszy raz za sobą? Większość z nas jest aktywna seksualnie, ale tylko jedna osoba na dziesięć chociaż raz w życiu wykonała test w kierunku HIV, mimo że główną drogą przenoszenia wirusa są kontakty seksualne niezabezpieczone prezerwatywą.
Gdy poznajemy nowego partnera często nie wiemy, jaką miał przeszłość seksualną, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktów z osobą, która mogła być zakażona HIV. On też może o tym nie wiedzieć, bo zakażenia nie da się rozpoznać po wyglądzie. Dlatego, gdy rozpoczynamy nowy związek, zawsze warto wykonać test. Przed podjęciem decyzji o wspólnym seksie, zróbcie test w kierunku HIV RAZEM. Gdy Wasze wyniki testów będą ujemne i będziecie dla siebie jedynymi partnerami, Wasz seks będzie bezpieczny!
Test możecie wykonać:
- bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w jednym z PKD,
- w publicznych placówkach medycznych,
- w prywatnych laboratoriach,
- samodzielnie, korzystając z testu do użytku domowego.
Lista Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych znajduje się na stronie https://aids.gov.pl/pkd/
JAK PRZENOSI SIĘ ZAKAŻENIE HIV?
- DROGĄ SEKSUALNĄ – przez kontakty seksualne niezabezpieczone prezerwatywą, używanie wspólnie z innymi osobami tych samych zabawek erotycznych itp.
- DROGĄ KRWIOPOCHODNĄ – przez zakażoną HIV krew, np. podczas używania tych samych igieł i strzykawek przez więcej niż jedną osobę – m.in. podczas wstrzykiwania (anabolików lub innych substancji, w tym psychoaktywnych), czy przekłuwania skóry niesterylnymi narzędziami (tatuaż, piercing, akupunktura), przez bezpośredni kontakt z krwią zakażonych osób, kiedy u Ciebie jest przerwana ciągłość skóry (skaleczenia, rany) lub współżycie z osobą zakażoną podczas miesiączki.
- DROGĄ WERTYKALNĄ – z zakażonej HIV matki na jej dziecko w czasie ciąży lub - częściej - porodu, a także karmienia piersią.
Nie obawiaj się HIV w życiu codziennym!
Sam fakt mieszkania czy pracy razem z osobą zakażoną nie powoduje ryzyka zakażenia – o ile zachowane są podstawowe zasady higieny (osobne szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.).
Dowiedz się więcej na temat HIV/AIDS na stronie https://aids.gov.pl/