Dodatkowe Informacje o Radonie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ełku przypomina o metodach zmniejszenia stężenia radonu w obiektach użyteczności publicznej.
Radon to pierwiastek, który naturalnie występuje w przyrodzie. Nie ma więc możliwości aby wyeliminować go całkowicie ze środowiska ale można kontrolować i zmniejszać jego stężenie w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Radon obecny jest w każdym budynku w różnych stężeniach, a zależne jest to od budowy geologicznej terenu, na którym jest posadowiony. Naturalnie uwalniany z podłoża radon przedostaje się do pomieszczeń wraz z powietrzem zasysanym z gruntu, między innymi przez szczeliny w fundamentach, spękania w murach i podłodze, studzienki kanalizacyjne, nieszczelności wokół rur wodno-kanalizacyjnych czy też z materiałów budowlanych.
Radon i jego pochodne dostają się do organizmu człowieka głównie wraz z wdychanym powietrzem atmosferycznym i są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór płuc.
Najprostszymi i najtańszymi metodami zmniejszenia stężenia radonu w pomieszczeniach są wietrzenie oraz mikrowentylacja, która powoduje, że zarówno ciśnienie powietrza, jak i stężenie radonu wewnątrz pomieszczenia zrównuje się z ciśnieniem atmosferycznym i stężeniem radonu na zewnątrz.
W celu zmniejszenia stężenia radonu w budynku można również zastosować metody techniczne, do których należą:
- studnia radonowa - metoda polega na wysysaniu powietrza glebowego spod budynku;
- poduszka powietrzna - metoda polega na wpompowywaniu powietrza z wnętrza budynku pod jego fundamenty;
- instalacja nawiewna z poddasza - metoda polega na zwiększeniu ciśnienia w budynku, co w konsekwencji zmniejsza wpływ efektu kominowego, który powstaje np. przy otwarciu okna na poddaszu co może spowodować „zassanie” radonu np. z piwnicy lub parteru;
- wentylacja przestrzeni podpodłogowej;
- depresja podpodłogowa - metoda polega na wykonaniu w piwnicy lub pod budynkiem studzienki, w której montuje się wentylator wytwarzający podciśnienie, taki układ (pułapka radonowa) wysysa radon z przestrzeni pod budynkiem;
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ełku zachęca do zapoznania się z informacjami z poniższych linków:
- https://www.gov.pl/web/poznajradon
- https://radonova.pl/2021/12/27/kampania-panstwowej-agencji-atomistyki-poznaj-radon/
- https://www.gov.pl/web/psse-police/czym-jest-radon-i-jakie-jest-jego-wplyw-na-nasze-zdrowie
- https://www.gov.pl/web/poznajradon/rady-na-radon---poradnik
- https://www.gov.pl/web/gis/radon--podstawowe-informacje
- https://www.gov.pl/web/gis/radon2
- https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/
- https://www.gov.pl/web/poznajradon/europejski-dzien-radonu-przypomina-nam-o-promieniotworczym-gazie
- https://www.gov.pl/web/poznajradon/zbior-dobrych-praktyk2