W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje o Radonie

Rado4

Radon informacje

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ełku informuje, iż na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego prowadzone są działania identyfikacji terenów, na których poziom średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń  w znacznej liczbie budynków może przekroczyć dopuszczalny poziom odniesienia,  tj. 300 Bq/m3. Działania te są prowadzone zgodnie z art. 23e ustawy z dnia 29 listopada  2000 r. Prawo atomowe. W 2022 roku pomiary średniorocznego stężenia radonu będą prowadzone na terenie 7 województw, także w województwie warmińsko-mazurskim.

Działania będą realizowane w budynkach użyteczności publicznej przez firmę ACTE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z umową, pomiary średniorocznego stężenia radonu będą wykonywane w okresie grzewczym, tj. styczeń, luty, marzec, październik, listopad, grudzień  w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku, m. in. w budynkach użyteczności publicznej tj. szkoła, przedszkole, żłobek oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego tj. dom dziecka, dom pomocy społecznej, internat, dom studencki.

Wyżej wymienione działania są bezpłatne, finansowane z budżetu Skarbu Państwa, ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Głównego Inspektora Sanitarnego przeznaczonych na realizację tego zadania. Jednocześnie ważną informacją jest fakt, że pomiar stężenia radonu przy użyciu detektorów śladowych jest bezpieczny.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ełku zachęca placówki użyteczności publicznej do włączenia się w realizację tego przedsięwzięcia.

Materiały edukacyjno-informacyjne, dotyczące zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach, pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi są dostępne na stronach:

https://www.gov.pl/web/gis/radon2

https://www.gov.pl/web/gis/radon–podstawowe-informacje.

https://www.gov.pl/web/gis/krajowy-plan-dzialania-w-przypadku-narazenia-na-radon

https://www.gov.pl/web/poznajradon

https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/.

 

Więcej informacji, dotyczących radonu, jego występowania na wybranych obszarach Rzeczypospolitej Polskiej, uwarunkowań występowania radonu w budynkach mieszkalnych lub zakładach pracy można znaleźć w Krajowym planie działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy, stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie ogłoszenia Krajowego planu działania  w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy (M.P. poz. 169).

 

Post nr 1

  • Czy wiesz, że wietrzenie pomieszczeń ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia?
  • W miejscu zamieszkania, na stanowiskach pracy oraz w budynkach zamkniętych, bez dobrej wentylacji i stałej wymiany powietrza powstaje ryzyko narażenia na radon.
  • Radon jest gazem promieniotwórczym występującym naturalnie w środowisku: w podłożu gruntowym, w wodzie i w powietrzu.
  • Jako gaz może łatwo się przemieszczać i wchodzić w kontakt z człowiekiem, w szczególności dostawać się do płuc wraz z wdychanym powietrzem, powodując zwiększone niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu płuc.

 

Więcej informacji znajdziesz na:

https://www.gov.pl/web/poznajradon

# WiedzaToZdrowie

 

 

Post nr 2

  • Pamiętaj o codziennym wietrzeniu pomieszczeń.
  • Jeśli w pomieszczeniu są okna- otwieraj je możliwie często.  Wietrząc pomieszczenia – zmniejszasz ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych jakie powoduje radon.

 

Więcej informacji znajdziesz na:

https://www.gov.pl/web/poznajradon

# WiedzaToZdrowie

 

Post nr 3

  • Planujesz generalny remont budynku a może właśnie jesteś na etapie budowy domu lub biurowca?
  • Pomyśl aby na poziomie planowania inwestycji określić tzw. „potencjał radonowy” terenu przeznaczonego pod budowę.
  • Rozważ określenie stężenia radonu w podłożu oraz stopnia jego ekshalacji z gruntu dzięki czemu będzie można zabezpieczyć budynek przed szkodliwym działaniem radonu.
  • Pamiętaj, że jednym ze sposobów ochrony przed skutkami działania radonu jest zastosowanie specjalnej konstrukcji fundamentów, zapobiegającej nieszczelnościom między płytą a ścianami, którymi radon może wnikać do wnętrza budynku.
  • Dodatkowo warto wyposażyć budynki w specjalne systemy do usuwania, zmniejszenia retencji radonu lub wentylacji powietrza.

 

Szukasz wiarygodnego źródła na temat radonu? Zobacz:

https://www.gov.pl/web/poznajradon

# WiedzaToZdrowie

 

Post nr 4

Radon - niebezpieczny pierwiastek promieniotwórczy. Jak się zabezpieczyć przed jego szkodliwym działaniem?

  • Radon należy do naturalnie występujących pierwiastków promieniotwórczych więc całkowite jego wyeliminowanie z powietrza którym oddycha człowiek nie jest możliwe.
  • W celu zastosowania odpowiednich środków zaradczych w budynkach o znacznie podwyższonym stężeniu radonu w pierwszej kolejności należy ustalić źródło oraz drogę przenikania radonu do wnętrza pomieszczenia.
  • Najprostszą i najtańszą metodą zmniejszenia stężenia radonu w pomieszczeniach jest częste ich wietrzenie.
  • Kolejną metodą obniżenia stężenia radonu w domu jest również mikrowentylacja, czyli rozszczelnienie skrzydeł okien, drzwi tarasowych, balkonowych lub zastosowanie specjalnych nawiewników.

 

# WiedzaToZdrowie

Więcej informacji znajdziesz na:

https://www.gov.pl/web/poznajradon

 

 

{"register":{"columns":[]}}