W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzrost zachorowań na papuzicę w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia ( (WHO) ) informuje o wzroście liczby przypadków papuzicy u ludzi w niektórych krajach Regionu Europejskiego (kraje UE/EOG: Dania, Holandia, Niemcy, Szwecja i Austria).

STDs – 066 (not an STD although “chlamydia” is in the name)
Chlamydia Psittaci - Photomic
Direct FA stained mouse brain impressions showing positive staining for Chlamydia psittaci: 400X.
10/71
Lab/Virol., Dr. Vester Lewis
Additional:
Box 1.7, P72-222
Psittacosis is a bacterial infection of humans that can cause severe pneumonia and other serious health problems. From 1988 through 2000, 879 human cases of psittacosis were reported to CDC, and most resulted from exposure to infected pet birds.
Animal Diseases; Bacterial, Rickettsial, Chlamydial, and Mycoplasmal Diseases

Wzrost zachorowań na papuzicę w Europie

W Danii od końca grudnia 2023 r. do połowy stycznia 2024 r. nastąpił wzrost liczby przypadków papuzicy. Do 27.02.2024 r. zgłoszono dodatnie wyniki testów  u 23 osób.

Większość przypadków zgłosiła narażenie na kontakt z odchodami dzikiego ptactwa głównie podczas karmienia, ale także czynności czyszczenia.

W Holandii od 26.12.2023 r. 21 osób uzyskało wynik pozytywny na obecność Chlamydophila psittaci. Wszystkie ostatnio obserwowane przypadki trafiły do szpitala.

W Niemczech w 2023 r. zgłoszonych zostało 19 przypadków. Do 19.02.2024 r. brak jest informacji odnośnie narażenia na dzikie ptactwo. U 18 przypadków rozpoznano zapalenie płuc, z których 16 hospitalizowano.

W Szwecji na przełomie listopada i grudnia 2023 r. odnotowano wzrost liczby zgłoszonych przypadków papuzicy, przy czym 7 przypadków zgłoszono w listopadzie, a 19 przypadków zgłoszono w grudniu. W styczniu 2024 r. zgłoszono 10 przypadków, a w lutym 2 przypadki (stan na 26.02.2024 r.).

W Austrii w 2023 r. zgłoszono 14 przypadków.

Według oceny ryzyka WHO papuzica rzadko występuje u ludzi. Jednakże w ostatnich miesiącach kilka krajów UE/EOG odnotowało zwiększoną liczbę przypadków u ludzi,  ponadto istnieją doniesienia o poważnym przebiegu zachorowania (zwłaszcza w Danii i Holandii, gdzie dużo przypadków wymagało hospitalizacji), a także odnotowano przypadki śmiertelne. 

W Polsce bardzo rzadko obserwowane są przypadki zakażeń wywoływanych przez Chlamydia psittaci. Zarejestrowano dotychczas po jednym przypadku w 2016 r. i 2017 r.

Chlamydophila psittaci to bakteria wywołująca u ludzi chorobę odzwierzęcą – ornitozę/ papuzicę.  Chlamydophila psittaci jest powiązana z ponad 450 gatunkami ptaków, występuje też u różnych gatunków ssaków, w tym psów, kotów, koni, przeżuwaczy (dużych, małych), świń i gadów. Jednak to ptaki, zwłaszcza udomowione (jak papugi, zięby, kanarki, gołębie) są źródłem zakażenia papuzicą u ludzi, przy czym szczepy przenoszone przez papugi charakteryzują się większą zjadliwością niż pochodzące od innych ptaków.

Do zakażenia człowieka dochodzi drogą powietrzno-pyłową, głównie poprzez wdychanie unoszących się w powietrzu cząstek wydzielin dróg oddechowych, wysuszonych odchodów  lub pyłu z piór. Nie jest zatem konieczny bezpośredni kontakt z ptakami, by doszło do zakażenia. Aktualnie nic nie wskazuje na to, żeby choroba rozprzestrzeniała się z człowieka na człowieka.

Choroba przebiega jako zakażenie dróg oddechowych z objawami zbliżonymi do śródmiąższowego zapalenia płuc o innej etiologii. Zakażeniom Chlamydophila psittaci zawsze towarzyszy gorączka, dochodząca do 40°C.

Należy zachowywać środki ostrożności, jak też przestrzegać ogólnych zasad higieny przy kontaktach z ptactwem.

Należy unikać wdychania aerozolu zawierającego pył pochodzący z ptasich piór oraz odchodów i wydzieliny ptaków.

Materiały

KOMUNIKAT W SPRAWIE PAPUZICY
Pismo​_GIS​_do​_WSSE​_w​_sprawie​_papuzicy.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}